Správy

  Žreb Ligy národov UEFA 2022/23: Súperov v C-divízii dobre poznáme (akurát Kazachstan nie)

  16. dec 2021 o 19:10

  NYON/BRATISLAVA (SFZ) – Z prvého kvalitatívneho koša pre C-divíziu vytiahol lístok s menom Slovenska bývalý francúzsky internacionál Robert Pires do 3. skupiny. V nej už boli Bielorusko, Azerbajdžan a dvojica Kazachstan/Moldavsko. To je výsledok štvrtkového žrebu tretieho ročníka Ligy národov UEFA 2022/23. Program zápasov bude známy v piatok 17. decembra dopoludnia.

  Zostup z „béčka“ z edície 2020/21 znamenal, že naša pozícia v divízii o jednu úroveň nižšiu bude medzi štyrmi (papierovo) najsilnejšími, takže sme sa nemohli stretnúť s Tureckom, Severným Írskom a Bulharskom. Výhoda? Nevýhoda? Ktovie. Nie nadarmo sa hovorí, že futbalová pravda leží na ihrisku.

  Aby sme si ešte vyjasnili, prečo  nemáme už teraz presne definovaného tretieho súpera. Kto ním bude, sa rozhodne v marci 2022, keď sa definitívne dohrá druhý ročník Ligy národov takzvanými play-out zápasmi. Stretnú sa v ňom dvojice Cyprus – Estónsko a Kazachstan – Moldavsko. Úspešnejšie tímy si uchovajú príslušnosť v C-divízii, tie druhé padnú do déčka. Súboj Kazachstan – Moldavsko tak rozhodne o štvrtom účastníkov našej skupiny popri Bielorusku a Azerbajdžane.

  Ak by sa ním stal Kazachstan, bol by to historický moment, pretože s týmto súperom sme sa ešte nikdy v minulosti nášho futbalu na reprezentačnej úrovni nestretli.
  Zato s ostatnými rivalmi máme vcelku bohaté vzájomné kontakty. S Azerbajdžanom sme hrali celkom 8 zápasov (6 v rámci kvalifikácie ME, dva v kvalifikácii MS), s vysoko pozitívnou bilanciou 7 – 0 – 1.
  S Bieloruskom sme sa stretli trikrát, raz v priateľskom dueli (4:0), dvakrát v kvalifikácii ME (3:1 u súpera v Borisove, 0:1 doma v Žiline).
  S Moldavskom sme hrali v kvalifikácii MS 2002, oba zápasy sme vyhrali (1:0 a 4:2)

  Hrací program je nahustený, štyri kolá sú v roku 2022 v júnovom asociačnom termíne, dve v septembrovom.

  Semifinále A-divízie, ktoré budú hrať víťazi skupín o celkový triumf v LN, je naplánované na 14. a 15. júna 2023, finále a zápas o 3. miesto 18. júna 2023. Rozpis zápasov, teda aj našej skupiny C3 bude známy zajtra (v piatok 17. decembra) v dopoludňajších hodinách.

  Play-out je na programe v marcových termínoch roku 2024, ale to sa nás, hádam, týkať nebude...

  Prezident SFZ Ján Kováčik o žrebe

  Generálny sekretár SFZ Peter Palenčík o žrebe

  Kapitán reprezentácie Marek Hamšík o žrebe

  Súvisiace články

  Nachádzate sa tu: