ŽENY A – Vo Švédsku sa zázrak nekonal

Peter Šurin|30. nov 2021 o 20:50
Slovenský tím pred výkopom.
Slovenský tím pred výkopom. (Zdroj: SFZ, Autor: ESTER KRISTIANSSONOVÁ)

MALMÖ (SFZ) – Zázrak sa nekonal. V chladnom počasí – teplomer ukazoval pocitovú teplotu mínus 4 stupne – na teréne, ktorý síce UEFA označila za excelentný, ale v reále bol príliš mäkký a miestami hlboký – absolvovali Slovenky svoj piaty zápas v kvalifikácii MS 2023. Odovzdali na ihrisku svoje maximum, ale veľké favoritky nedovolili najmenšie pochybnosti o víťazovi zápasu.

Vstup do stretnutia bol podľa očakávania, Švédky kontrolovali loptu aj každú sekundu na ihrisku, naše dotlačené k nutnosti brániť vystavili dva defenzívne rady, takže sme hrali prakticky 5 – 4 – 1. Individuálna aj kolektívna futbalová kvalita domácich sa prejavila napríklad za prvých päť minút aj tým, že nás nepustili z našej polovice ihriska. Všetko sa dialo na slovenskom území, takže keď sa v 11. min predrala Žemberyová  k zakončeniu a ako prvá hráčka v zápase vystrelila a trafila medzi žrde, zo švédskej brankárky Lindahlovej takmer otĺkla ľad...

Bol to ojedinelý rušivý moment v domácej aktivite, švédsky presing nám robil problémy pri zakladaní útokov a lopty sme strácali v pre nás nebezpečnom páse. Zaplatili sme za to prvým gólom v 19. min. Práve strata lopta uvoľnila žlto-modrú lavínu, do kombinácie sa zapojili tri hráčky, posledná bola Hurtigová, ktorá si chrbtom odstavila brániacu stopérku a z ôsmich metrov nedala Korenčiovej šancu. V tej chvíli sa upokojil aj tréner troch koruniek Peter Gerhardsson, na ktorom bola dovtedy trošku  viditeľná nervozita z bezgólového stavu.

Ľudmila Maťavková zviedla nemálo súbojov s jednou z najlepších stopérok sveta Magdalenou Erikssonovou. (Zdroj: SFZ, Autor: ESTER KRISTIANSSONOVÁ)

Náskok priniesol pohodu na švédske kopačky, Anderssonová ponúkla Erikssonovej výborne zahratou štandardkou zvýšenie, ale lopta z hlavy šla po signále mimo. Určujúca pri pohľade na dianie na ihrisku bola rýchlosť v myslení i pohybe, domáce v nej výrazne dominovali, Slovenky tomu čelili bojovnosťou a dôrazom. Množstvo roboty odviedla na hrote Žemebryová pri napádaní a prvotnom bránení, variabilita hry Švédok však zvládala aj túto prekážku. A tak si zachytala Korenčiová, v 40. min odvážnym vybehnutím 35 metrov od bránky, aby sklzom zabránila v brejku Hurtigovej, potom si pred polčasom postrážila nebezpečný center Ryttingovej.

Lenže po hodine hry ju nachytala kanonierka Rolföová presne mierenou strelou ponad našu brankárku, ktorej chýbalo trochu centimetrov, aby na ňu dočiahla. Nedočiahla, lopta sa odrazila od spodnej hrany brvna a bol z toho parádny gól na 2:0.

Kristína Košíková proti svédskej presile Olivia Schoughová (22) a Caroline Segerová (17). (Zdroj: SFZ, Autor: ESTER KRISTIANSSONOVÁ)

Takmer 9 000 fanúšikov na tribúnach sa bavilo, zima im neprekážala, okrem futbalu im chutilo aj ľadové fľaškové pivo, takže ich vôbec nečertilo, že nemecká rozhodkyňa Soederová neposúdila hraničný zákrok Fischerovej na Hurtigovú v 62. min ako penaltový. Lebo ešte pred naplnením 70. minúty vyskočila na center Angeldalovej najvyššie Ilestedtová a nedala šancu ani Bartovičovej, ani Korenčiovej. Bolo 3:0 a nám všetkým už bolo jasné, že dnešok nebol správny čas na zázrak.

Naše dievčatá to nezabalili, hrali o česť a dávali do zvyšných minút všetky sily, lenže kvalita druhého tímu v rebríčku FIFA je enormná aj pri absencii piatich stabilných hráčok, vrátane Asllaniovej či Blacksteniusovej. V 84. min Lemešová načrtla naše útočné možnosti, ale do koncovky sa nedostala ani jedna z troch jej spoluhráčok, na druhej strane sa rovnako snažila Larssonová, ale záležitosť vyriešila Korenčiová. Snažila sa kapitánka Škorvánková, 28. narodeniny sláviaca Hmírová sa prepletala lesom švédskych „stromov,“ ale čo len k dobrej strele to neviedlo. Naopak, po nešťastnom obrannom zákroku mala tutovú šancu Rolföová, no preváhala najvhodnejší moment na zakončenie blafáku a bol z toho len roh pre domáce.

Útoky sa striedali, tie švédske viedli zvyčajne k nejakému zakončeniu, tie slovenské nie vždy, resp. menej často, ale futbal ako hra sa páčil. Už oveľa menej posledná minúta nadstavenia, keď Panáková odkrívala z hracej plochy... Darček pod stromček v podobe bodového zisku sme si nedali, zatlieskať dievčatám za futbalovú robotu však treba. Švédske výšiny sú reálne pre nás (ešte dlho?) nedosiahnuteľné.

HLAS PO ZÁPASE
PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): „Švédky mali zápas pevne v rukách, my sme párkrát ukázali, že máme schopnosti zahroziť, ale dostali sme sa len po šestnástku. Výsledok je, myslím si, akceptovateľný, sila švédskeho ženského futbalu je veľká, je to absolútna svetová špička. Ak by sme zobrali len výsledky z dneška a ten z roku 2019 0:7, je tam zrejmý rozdiel v náš prospech. Aj preto, že tentoraz sme výkonom nesklamali, ani ako jednotlivkyne, ani ako tím.“

Priebeh stretnutia

0'
ŽENY A – Vo Švédsku sa zázrak nekonal | SPORTNET
Začiatok - 1. polčas
19:00
Lina Hurtig
Švédsko WA
Gól z hry
19'
29'
Patrícia Fischerová
Ženy A
Faul
NaN'
Koniec - 1. polčas
19:45
45'
Začiatok - 2. polčas
20:00
Fridolina Rolfo
Švédsko WA
Gól z hry
59'
60'
Mgr. Alexandra Bíróová
Ženy A
Striedajúci hráč: Diana Lemešová
60'
Martina Šurnovská
Ženy A
Striedajúci hráč: Patrícia Hmírová
Caroline Seger
Švédsko WA
Striedajúci hráč: Filippa Curmark
60'
Olivia Schough
Švédsko WA
Striedajúci hráč: Sofia Jakobsson
60'
Amanda Ilestedt
Švédsko WA
Gól z hry
69'
74'
Mária Mikolajová
Ženy A
Striedajúci hráč: Kristína Panáková
74'
Laura Žemberyová
Ženy A
Striedajúci hráč: Klaudia Fabová
Johanna Rytting Kaneryd
Švédsko WA
Striedajúci hráč: Mimmi Larsson
76'
Lina Hurtig
Švédsko WA
Striedajúci hráč: Madelen Janogy
76'
Magdalena Eriksson
Švédsko WA
Striedajúci hráč: Nilla FISCHER
83'
90+2'

Karoline Wacker

DRUHÝ ZÁPAS SKUPINY: Írsko - Gruzínsko 11:0, góly: 4. vlastný Bebiaová, 21. Carusaová, 37. Quinnová, 45+., 58., 62., O 'Sullivanová, 70. a 73. McCabeová, 82. Noonanová, 89. Barrettová, 90+. Caldwellová.