Správy

U19 – V presilovke rozhodol Gajdoš, pilierom víťazstva nepriestreľný Baláž

Peter Šurin|12. okt 2021 o 20:50
Artur Gajdoš slávi so spoluhráčmi gól Portugalsku.
Artur Gajdoš slávi so spoluhráčmi gól Portugalsku. (Zdroj: SFZ, Autor: ROMAN FERSTL)

ŽIAR NAD HRONOM (SFZ) – Slovenská devätnástka zakončila silne obsadený medzinárodný turnaj druhým – možno nečakaným – víťazstvom nad portugalskými rovesníkmi, čo znamenalo jej konečné 2. miesto.

Očakávaná technická dominancia juhoeurópskeho tímu narazila na veľkú disciplinovanosť sokolíkov, ktorí dôsledne dodržiavali stanovenú taktiku, takže hoci mali Portugalci na pohľad nevýraznú prevahu, dlho to bol predovšetkým medzišestnástkový futbal. Individuálnu dominanciu súpera narúšali sokolíci tímovým pokrytím priestoru, po zisku lopty sa snažili vyraziť, ale v podčíslení nemali jednotlivci šancu presadiť sa cez portugalský val, takže tréner Rusnák často nabádal pokynom „zapojte sa viacerí!“.

Postupne sa vďaka súperovej aktivite vypracoval na nášho dominujúceho hráča brankár Filip Baláž. Skvele zasiahol v 28. min po strele Ricarda Marquesa k žrdi a tým odštartoval svoj festival vynikajúcich zákrokov. V 37. min vypálil Ricardo Marques nechytateľne, Baláž si dobre postavil žrde a lopta šla od brvna von, rovnaká dvojica sa v 40. min predstavila v samostatnej sekvencii, víťazom bol opäť brankár, keď vytiahol strelu z vinkla.

Po prestávke vymenil pri streľbe spoluhráča Joelson, parádnou obalovačkou vyzval na súboj Baláža – a prehral. Ktovie, čo by sa dialo, ak by v 65. min nevstúpil do diania rozhodca Lukjancukas, ktorý posúdil stret Baláža so striedajúcim Bicom vylúčením Portugalčana a odvtedy nabral zápas iný ráz.

Oslabení Juhoeurópania sa nevedeli herne vyrovnať s oslabením, sokolíci prevzali taktovku a šli za víťazstvom. Prvý sa chopil možnosti Gaži, najprv prihrávkou, potom strelou a do tretice ranou do brvna ukázal, že s rastúcim sebavedomím máme na to! Pridal sa striedajúci Griger, ktorý robil dovtedy menej skúšanej portugalskej obrane vetry, takže v nej vznikol prievan. Súper potom ešte na moment prinútil slovenský tím neútočiť bezhlavo, lebo Djalo dostal prihrávku za obrancov a napálil bočnú sieť tak prudko, že lavička hostí už oslavovala gól...

Ten napokon prišiel, ale na opačnej strane. Griger potiahol dvoch brániach hráčov k rohovej zastávke, šikovne prestrčil na Gajdoša, ktorý si dovolil sebavedomý kúsok: preštrikoval sa medzi brániacimi nohami a z vnútra šestnástky zakončil prízemnou krížnou strelou k vzdialenejšej žrdi. Úžasný gól, parádna akcia, fantastický zážitok!

Portugalčania si vynútili do konca zápasu ešte tri zápisy: Lamba hlavičkoval do rúk neprestrieľného Baláža, náš brankár podčiarkol svoj status hrdinu víťazstva ďalším famóznym zákrokom proti osamotenému Djalóovi a v nadstavenom čase Ricardo Marques ako druhý hráč vyfasoval červenú kartu, ktorá tentoraz sedela presne.

Podstata zápasu a výsledku: so zdravím sebavedomím môžu hrať sokolíci s každým ako rovný s rovným. A tešiť seba aj nás všetkých.

U19
12.10.2021
18:00
FK Pohronie - Dolná Ždaňa (Žiar nad Hronom)
1 - 0
(0:0)
Ukončené
Portugalsko U19

Priebeh stretnutia

0'
U19 – V presilovke rozhodol Gajdoš, pilierom víťazstva nepriestreľný Baláž | SPORTNET
Začiatok - 1. polčas
18:00
Gabriel Halabrín
U19
NS
11'
23'
Joao Neves
NS
NaN'
Koniec - 1. polčas
18:45
45'
Začiatok - 2. polčas
19:00
46'
Goncalo Esteves
Striedajúci hráč: David Alexandre Oliveira Monteiro
Richard Hečko
U19
NS
59'
63'
David Alexandre Oliveira Monteiro
NS
63'
Luca Barata
Striedajúci hráč: Jose Manuel Bica
64'
Joelson Fernandes
Striedajúci hráč: Matchoi Djaló
64'
Joao Neves
Striedajúci hráč: Jorge Meireles
66'
Jose Manuel Bica
Faul
Marek Švec
U19
Striedajúci hráč: Adam Griger
67'
73'
Renato Veiga
Striedajúci hráč: Dário Essugo
Michal Boledovič
U19
Faul
74'
Dominik Hollý
U19
Striedajúci hráč: Samuel Urgela
75'
Adam Gaži
U19
Striedajúci hráč: Samuel Kopásek
81'
Branislav Spáčil
U19
Striedajúci hráč: Adrián Macejko
81'
Artur Gajdoš
U19
Gól z hry
87'
Samuel Urgela
U19
NS
89'
U19
NS
90'
Jakub Luka
U19
NS
90+4'
90+4'