Aktuality

U19 – Krok od sveta a sna

Peter Šurin|27. jún 2022 o 15:45
Na pondelkovej predzápasovej tlačovke vľavo Marek Ujlaky, vpravo tréner Albert Rusnák st.
Na pondelkovej predzápasovej tlačovke vľavo Marek Ujlaky, vpravo tréner Albert Rusnák st. (Zdroj: SFZ, Autor: UEFA/SEB DALY)

ŠAMORÍN (SFZ) – Necelých 30 hodín pre posledným – a rozhodujúcim – zápasom slovenskej devätnástky na prebiehajúcom finálovom turnaji ME sa posadili pred médiá tréner Albert Rusnák st. a zástupca hráčov Marek Ujlaky. Téma bola duel o 5. miesto na európskom šampionáte, víťaz ktorého získa miestenku do Indonézie na MS 2023.

EŠTE K RUMUNSKU. Víťazstvo v poslednej minúte nadstaveného času v treťom zápase skupiny posunulo sokolíkov do súboja o konečné 5. miesto na turnaji. „Večer po sme si to užili, ale potom nastal čas myslieť dopredu. V utorok je to stokrát dôležitejší zápas ako ten s Rumunskom,“ nechal sa počuť tréner (viac vo videu).

K SÚPEROVI. Tréner Rakúska Martin Scherb predpovedal, že z jeho domoviny príde do Trnavy tisíc, možno aj 1500 fanúšikov. „Vzadu sú kompaktní, dobre organizovaní, majú silné individuality, ktoré im robia hru,“ zhrnul prednosti súpera náš tréner. Potom dodal: „Každý je zdolateľný, každý má aj slabiny. V zápase nepôjde o to, ako eliminovať prednosti Rakúska, ale čo ukážeme my!“ Naznačil, že náš trénerský štáb poskytne hráčom návod v niekoľkých krokoch, ako na to, rozhodujúci však budú aktéri na ihrisku.

O NAŠICH. Potvrdil, čo je zrejmé: že po troch náročných zápasoch s Francúzskom, Talianskom a Rumunskom majú toho hráči dosť, fyzicky aj psychicky. „Tri zápasy za sedem dní dajú zabrať, ale všetky mužstvá to mali rovnaké.“ Pripomenul, že po postupe zo skupiny sa opýtal hráčov, ako vy chceli stráviť nasledujúci deň: „Nemalá skupina chcela trénovať, druhá oddychovať. Tak sme to urobili. Dôležité bolo neoslavovať až príliš,“ v nedeľu bol psychickým relaxom výlet do Bratislavy a potom opäť futbal a zápas a všetko to, čo k tomu treba, lebo „hlava je dôležitá!“

O ZOSTAVE. Vykartoval sa kapitán Jambor („kabína pásku vyriešila rýchlo“), v permanencii je zdravotnícky tím, v najväčšej záťaži masér Bohuš Slatkovský. Hlavy rieši spolu s trénerom mentálna koučka Zuzka Pšenáková. „Nič výnimočné sa nedeje,“ s nadhľadom komentoval túto časť prípravy tréner, šrámy označil za „vo futbale po troch zápasoch normálne.“ Ku konkrétnej zostave mená – už akosi logicky – nepovedal, priznal však, že v hre sú dve alternatívy. A kde ešte naberú energiu na tento zápas hráči? (riešenie je vo videu).

O MS 2023 V INDONÉZII. Každý vie, čo znamená aktívna účasť na majstrovstvách sveta – pre hráča, pre trénera. „Viac nie je nič vo futbale. Mali sme dve debaty s ambasádormi, ako Robo Vittek, tak Martin Škrtel povedal nahlas, aká je to možnosť ukázať sa na najsledovanejšom fóre,“ povedal tréner. Zahľadel sa do (možnej ružovej) budúcnosti: „O rok môžeme mať ďalších hráčov, ktorí tu dnes s nami nie sú. Môžeme mať ešte lepšie mužstvo. Ak to vyjde, tak na majstrovstvách sveta...“ Sme krok od splnenia sna.

(Zdroj: SFZ, Autor: UEFA/SEB DALY)

MAREK UJLAKY: Nech sa bojí súper

Neskrýval trému, bola to jeho prvá takáto mediálna prezentácia pred nemalou skupinou novinárov a televíznych kamier. Vraj horšie ako nastúpiť na zápas...

„Proti Rumunsku sme verili až do konca, keďže to tam padlo, atmosféra v tíme je veľmi dobrá. Chceme sa pobiť o majstrovstvá sveta, znamená to zvládnuť aj štvrtý krok. Hráme v Trnave (viac vo videu). O súperovi nám tréneri povedali dosť a ešte povedia. Nech sa Rakúsko bojí nás.”

Pri odchode z miestnosti bolo zrejmé, že z neho padol balvan zodpovednosti a nervozity. „V pohode, nie?“ žmurkol na novinárov. Tlačovka v pohode, nech je taký aj zápas s Rakúskom!

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: