Správy

  MUŽI A – Zápasy s Bieloruskom v Lige národov v obrátenom garde

  Peter Šurin, Peter Zeman|9. máj 2022 o 14:15

  BRATISLAVA (SFZ) – Po potvrdení od UEFA došlo k zmene poradia vzájomných zápasov Slovenska s Bieloruskom v C-divízii Ligy národov – 3. júna teda bude oficiálne hostiteľom v stretnutí náš súper, 25. septembra sa bude hrať v Trnave.

  Situácia na Ukrajine ovplyvňuje aj dianie v športe, sankcie pre futbalové tímy sa dotkli ako Ruska, tak Bieloruska, ktoré je naším súperom v 3. skupine Ligy národov UEFA.

  Podľa pôvodného rozpisu zápasov sme v prvom zápase novej edície tejto súťaže mali hostiť práve Bielorusko, spomenuté sankcie však hrací plán pozmenili.

  „Rešpektujúc zásadné postoje našich štátnych autorít sme riešili vzájomné zápasy s Bieloruskom. Pri rokovaniach s tamojším futbalovým zväzom sme našli riešenie v podobe výmeny poradia zápasov, zaslali sme spoločnú žiadosť na UEFA, ktoré nám v pondelok 9. mája tento krok odsúhlasila,“ povedala Lenka Gazdíková, riaditeľka medzinárodného oddelenia. 

  Súčasťou spomenutej žiadosti a akceptácie od UEFA bolo aj určenie dejiska zápasu 3. júna, keďže Bielorusko nemôže hrať domáce zápasy na svojom území. „Hrať sa bude v srbskom Novom Sade o 20:45, zdôrazňujem, že bez divákov, keďže Bielorusko musí hrať domáce stretnutie pred prázdnymi tribúnami.“

  Odvetný zápas teda bude na základe spomenutej dohody u nás, 25. septembra v Trnave.

  Slovensko odohralo s Bieloruskom doteraz tri vzájomné stretnutia s bilanciou 2 výhry, 1 prehra a skóre 7:2.

  VZÁJOMNÉ ZÁPASY SLOVENSKA S BIELORUSKOM

  Premiérovo sa mužstvá národné výbery stretli v marci 1996 v prípravnom stretnutí v Nitre.Tím trénera Jozefa Jankecha zaznamenal v 37. oficiálnom reprezenatčnom zápase dovtedy najvyššie víťazstvo v pomere 4:0, autormi gólov boli Šimon, J. Timko, Ujlaky a Juriga.

  Druhý víťazný zápas zaznamenali Slovenskí sokoli v októbri 2014 v kvalifikácii o postup na ME 2016 v Borisove. Víťazstvom 3:1 nadviazali na predošlé kvalifikačné výhry na Ukrajine (1:0) a doma so Španielskom (2:1) a po troch zápasoch mali na konte plný bodový zisk – 9 bodov. Skóre zápasu otvoril po hodine hry Marek Hamšík, za domácich vyrovnal v 79. minúte Kalačov, no góly Hamšíka šesť minút pred koncom a Šestáka v nadstavenom čase znamenali pre tím trénera Kozáka víťazstvo 3:1.

  Odveta sa hrala v Žiline a rok neskôr (9.10.2015) a mala to byť oslava premiérového postupu Slovákov na európsky šampionát. No nestalo sa tak. V 34. minúte prekonal brankára Kozáčika Stanislaw Dragun a keď naše mužstvo nedokázalo napriek veľkému tlaku prekonať gólmana hostí Ževnova, postupové oslavy vypukli až po nasledujúcom, víťaznom dueli Slovákov v Luxemburgu nad domácim Luxemburskom (4:2).

  27.03.1996 SLOVENSKO - BIELORUSKO 4:0 Nitra / prípravný zápas
  12.10.2014 BIELORUSKO – SLOVENSKO 1:3 Borisov / Kvalifikácia EURO 2016
  09.10.2015 SLOVENSKO – BIELORUSKO 0:1 Žilina / Kvalifikácia EURO 2016

  Súvisiaci obsah

  Nachádzate sa tu: