Novinky

MUŽI A – Vzájomné zápasy Slovenska so Španielskom

Peter Zeman|23. jún 2021 o 09:15
(Zdroj: SFZ, Autor: Roman Ferstl)

SEVILLA (SFZ) – Slovenská futbalová reprezentácia odohrala doteraz so Španielskom 6 medzištátnych stretnutí s bilanciou 1 výhra, 1 remíza, 4 prehry, so skóre 6:15.

Slovensko odohralo so Španielskom tri dvojzápasy v rámci troch kvalifikačných cyklov. Vôbec prvé vzájomné stretnutieodohrali dnešní súperi v novembri 1996 v Tenerife, kde domáci zvíťazili 4:1 a strelcom jedného zo štyroch gólov v sieti Vencela ml. bol súčasný kouč Španielska Luis Enrique. Domáci sa ujali vedenia gólom Pizziho, no pred polčasovou prestávkou vyslal nechytateľnú delovku na bránu Zubizarettu z priameho kopu Dušan Tittel a tak do kabín odchádzali mužstvá za stavu 1:1. V druhej časti hry sa strelecky presadili Amor, Luis Enrique a Hierro, a tím trénera Jankechaodchádzal z Kanárskych ostrovov bez bodového zisku po prehre 1:4.

Odvetný duel v rámci kvalifikácie o postup na MS 1998 sa hral na Tehelnom poli v Bratislave a aj v ňom hostia potvrdili svoje kvality. Na gól Kika odpovedal v 75. minúte vyrovnávajúcim gólom Jozef Majoroš, no hostia po rozohrávke zo stredového kruhu strelili zásluhouAmora o minútu neskôr vedúci gól na 2:1 a jednogólové vedenie ustrážili až do záverečného hvizdu..

Keď sa zverencom tímu trénera Galisa podarilo dokráčať v kvalifikácii o postup na MS 2006 do vyraďovacej fázy play-off, bol to v tom čase najväčší úspech slovenskej futbalovej reprezentácie. Od účasti na vrcholnom podujatí delili Slovákov dva barážové zápasy, no v skutočnosti naše nádeje zhasli už po tom prvom, v ktorom sme podľahli Španielom v Madride 1:5. Tréner Galis a jeho zverenci majú doteraz ťažké srdce na rozhodcu De Santisa, ktorého výkon nebol s kostolným poriadkom. V 65. min vylúčil obrancu Mariána Hada a z penalty zvyšoval Fernando Torres na 3:1 pre domácich, hetrikom sa blysol Luis Garcia, jeden gól pridal Morientes, gól nášho mužstva strelil v 49. min Szilárd Németh.

Bratislavská odveta sa tak stala formalitou, no napriek hustému dažďu povzbudzovala náš tím 23-tisícová divácka kulisa a naše mužstvo sa fanúšikomodmenilo bojovným výkonom a remízou 1:1. Prvýkrát v ére samostatnosti Slovensko s veľkým rivalom, na čele s Casillasom, Puyolom, Sergiom Ramosom a spol. neprehralo, autorom nášho gólu bol v 50. min. Filip Hološko, za hostí vyrovnal v 71. min kanonier David Villa.

Juraj Kucka oslavuje saltom gól do siete Španielska. (Žilina, 09.10.2014).
Juraj Kucka oslavuje saltom gól do siete Španielska. (Žilina, 09.10.2014). (Zdroj: SFZ, Autor: Roman Ferstl)

Piaty vzájomný duel so Španielskom priniesol jeden z najcennejších výsledkov histórie slovenského futbalu. Na štadióne MŠK Žilina sa v októbri 2014 zrodila senzácia, keď Slovensko zdolalo úradujúceho majstra Európy 2:1. Pre Španielov to bola prvá prehra po 27 zápasoch, dovtedy mali bilanciu 25 výhier a 2 remízy. Skóre zápasu otvoril v 17. min JurajKucka, keď delovkou prepálilmúr. Do dráhy plávajúcej lopty stihol Casillas vložiť ruku, ale gólu nezabránil – 1:0 a Kuco mohol osláviť svoj parádny kúsok saltom. Hostia vyrovnali v 82. min zápasu po góle Paca Alcácera, ale to najlepšie prišlo na koniec, keď tri minúty pred koncom poslal Michal Ďuriš milimetrový pas na Miňa Stocha a ten hlavičkou strelil jeden z najslávnejších gólov histórie slovenského futbalu.

V odvete v Oviede nastúpil tím trénera Kozáka bez dvojice vykartovaných Škrtel – Kucka, pre zranenia chýbal tiež J. Ďurica a Weiss ml. Prehra 0:2 ukončila po 15 mesiacoch rekordnú sériu 9 výhier Slovenska v rade, napriek tomu si Slovensko vo zvyšku kvalifikácie dokázalo vybojovať postup na záverečný turnaj Euro 2016, ktorého hostiteľom bolo Francúzsko.

Pre zaujímavosť, z vtedajšieho kádra figuruje na súpiske Slovenska pre Euro 2020 Peter Pekarík, Tomáš Hubočan, Juraj Kucka, Róbert Mak, Vladimír Weiss ml., Michal Ďuriš, Patrik Hrošovský, Ján Greguš, Ondrej Dudaa Marek Hamšík, asistentom trénera Kozáka bol súčasný kouč slovenských sokolov Štefan Tarkovič.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY:

13.11.1996 ŠPANIELSKO – SLOVENSKO  4:1 / Tenerife (kvalifikácia MS 1998)
24.09.1997 SLOVENSKO – ŠPANIELSKO  1:2 / Bratislava (kvalifikácia MS 1998)
12.11.2005 ŠPANIELSKO – SLOVENSKO  5:1 / Madrid (baráž o účasť na MS 2006
)
16.11.2005 SLOVENSKO – ŠPANIELSKO  1:1 / Bratislava (baráž o účasť na MS 2006)
09.10.2014 SLOVENSKO – ŠPANIELSKO  2:1 / Žilina (kvalifikácia EURO 2016)
05.09.2015 ŠPANIELSKO – SLOVENSKO  2:0 / Oviedo (kvalifikácia EURO 2016)

Miroslav Stoch krátko po víťaznom góle na 2:1 do siete Španielska. (Žilina, 09.10.2014). (Zdroj: SFZ, Autor: Roman Ferstl)