MUŽI A – Splnená úloha, víťazstvo nad Cyprom na nulu

Peter Šurin|7. sep 2021 o 22:35
Je tam! Cyperskú bariéru zlomil Ivan Schranz.
Je tam! Cyperskú bariéru zlomil Ivan Schranz. (Zdroj: SFZ, Autor: ROMAN FESTL)

BRATISLAVA (SFZ) – Do tretice v septembrovom asociačnom termíne – po remíze so Slovinskom (1:1) a prehre s Chorvátskom (0:1) – sme chceli, potrebovali a museli vyhrať. V zápase s Cyprom sme úlohu a povinnosť splnili.

Hostia ničím neprekvapili, podľa očakávania prehustili priestor, neraz boli v zadnej línii piati vedľa seba a často všetci jedenásti pod loptou, veľa ofenzívnych chúťok nemali a vlastne ani nenaznačovali, ich bilancia za polčas bola nula striel medzi žrde, jeden rohový kop a dva pokusy mimo. Tým možno vyčerpať všetko, čo stojí za zmienku o cyperskom mužstve na bratislavskom NFŠ za prvých 47 minút hry.

Naši? Odhodlanie bolo zrejmé, tentoraz však úplne nefungovala synergia s tribúnami, pretože priaznivcov nemohol dostať do varu výkon, z ktorého nesálal taký zápal, ako pred troma dňami proti Chorvátsku. A tak sa počítali už aj pološance, z ktorých mohol padnúť gól, ale celkom logicky nepadol. Hanckov hlavičkový pokus po druhom rohovom kope (13. min), Hanckova strela po Dudovom centri cez celú šestnástku síce medzi žrde, ale nie nebezpečná (16. min), po signále z rohu koncovka Dudu, ktorá trafila brániaci val a nielen tribúny volali po pokutovom kope (25. min), Hamšík si vydrel pozíciu na strelu a nezakončil zle, ale Michael videl všetko tak, aby zasiahol (29. min) – to je výpočet za úvodnú polhodinu hry.

Boli sme lepší, iste, ale... Dva pokusy v jednej minúte hostia zblokovali (Weissov a Schranzov), Boženíkovi chýbal kúsok, aby dočiahol na Dudovu strieľanú prihrávku a tesne pred prestávkou napálil prudko Hamšík priamy kop do Šatkovej hlavy, lopta sa dogúľala za čiaru mimo nami túženého priestoru. Bezgólový stav nás netešil.

Potecha prišla desať minút po prestávke. Učebnicová akcia s únikom po ľavom krídle, presná prihrávka pred bránu a Schranzov gólový apetít sa konečne naplnil – 1:0! V jednoduchosti je krása  a toto bolo to najkrajšie pre oči aj dušu slovenského futbalového národa. A hladenie mohlo pokračovať, rovnaký strelec po Hamšíkovom krížnom uvoľnení si dal loptu na ľavú nohu, ale spoza šestnástky ju neupratal k žrdi (61. min), rovnaký nahrávač posadil center na hlavu Škriniara, ale pokus šiel mimo (64. min).

Bolo však cítiť, že po splnení povinnosti streliť gól sú nohy našich hráčov ľahšie a myseľ uvoľnenejšia. V jednej chvíli vari až príliš, to keď zahrozil Papoulis strelou z uhla nad a na pár minút vypol náš zámer navýšiť skóre. Oživili sme si ho pri ofsajdovej pozícii Boženíka, nasledovala gólová kópia prihrávky zľava, ale tentoraz Koscelníka pred Michaelom Cyperčania ku koncovke nepustili a Schranz z uhla popri žrdi loptu do siete neprepasíroval (71. min). Zato Koscelník si všetko vynahradil po odvrátenom rohu, elegantne spracoval loptu na prsiach a vymietol pavučinu v pravom „vinkli“, bola to upokojujúca paráda – 2:0 (77. min). A hneď po svojom príchode na ihrisko sa ohlásil Strelec, aby zakončil tak, ako sme si to želali, potreboval ešte kúsok, a Jirka o päť minút neskôr zas ustáť šancu na pokojnejší záver akcie. A keď sa v poslednej minúte blysol Koscelník aj pred vlastnou bránkou, čím znemožnil Cyperčanom uhasiť dlhé strelecké suchoty, vyhrali sme podľa očakávania na nulu a splnili sme základný cieľ.

HLASY PO ZÁPASE

ŠTEFAN TARKOVIČ (trener Slovenska): „Čakali sme takýto zápas, mali sme návod, ktorým bol strelený gól čo najskôr, ale mali sme nachystaný aj variant, že to bude trvať dlhšie. V úvode bolo cítiť, že je to v krátkom slede tretí zápas, pomalšie sme sa dostávali do tempa, urobili sme chyby, ale aj tak sme si vypracovali dve šance. Po prestávke to už bolo lepšie, zranenia Lobotku a Weissa ovplyvnili aj stratégiu striedaní. Dôležité bolo, že sme šli trepzlivo za naším cieľom, hoci terén neprospel kombináciám. Zo srdca prajem gól Koscelníkovi za to.“

NIKOLAOS KOSTENOGLOU (trener Cypru): „V I. polčase sme hali naozaj dobre, najmä v defenzíve. Popravde, súper nebol v útoku taký nebezpečný, ako sme si mysleli. Dôležitý moment zápasu bol prvý gól, o chvíľu sme dostali aj druhý, veľmi nezvyčajný, myslím to v dobrom. Po striedaniach sme sa zlepšili v útoku, mali sme aj šance, ale na gól sme nedosiahli. Slovensko má dobrý tím, ale stratilo body, ktoré sa v konečnom účtovaní môžu ukázať ako kľúčové, Chorvátsko a Rusko sú v lepšej postupovej pozícii. Nepochybne však Slovensko do konca kvalifikácie ešte nejaké body získa.“