Správy

MUŽI A – Nečakané nechcené zakopnutie v Calzonovej premiére

Peter Šurin|22. sep 2022 o 23:50
Výsledkovo premiéra Francescovi Calzonovi na slovenskej reprezentačnej lavičke nevyšla, prehra 1:2 zarmútila nielen jeho, výraz Stanislava Lobotku (č. 22) je veľavravný. (Zdroj: SFZ, Autor: ROMAN FERSTL )

TRNAVA (SFZ) – V predposlednom zápase Ligy národov edície 2021/22 debutoval na lavičke slovenskej reprezentácie Talian Francesco Calzona. Prognózy boli jednoznačné, výsledok nečakaný – sokoli podľahli súperovi, ktorého v júni zdolali v Baku, 1:2. Po výsledku v Astane (Nur-Sultane) je jasné, že Kazachstan sa stal víťazom 3. skupiny a na poslednom mieste tabuľky skončí Bielorusko, bez ohľadu na rezultáty záverečného kola. V ňom sa v nedeľu stretne v srbskej Bačkej Topole Slovensko s Bieloruskom, v Baku nastúpi Azerbajdžan proti Kazachstanu.

Očakávania pred zápasom boli značné. Najprv akú zostavu náš taliansky tréner postaví. Bol v nej jediný nováčik, Kristián Vallo. Potom aký spôsob hry určí, podľa predzápasových slov sa očakával proaktívny futbal. Slovenskí futbalisti naozaj behali viac ako v júnových medzištátnych zápasoch, ale zvlášť v I. polčase to ešte stále nebolo to, čo si žiada dnešný futbal, žiaden veľký ofenzívny koncert sa nekonal.

Hostia hrali, čo avizovali. Pozornú defenzívu, rýchlu kontru, šikovnosť pri krátkych prihrávkach, dôraz v súbojoch, ak bolo treba aj za hranicou pravidiel. Nie zákerne, ale pokojne aj s faulom, opreli telo o telo, pomohli si rukou, vysunuli nohu.

Naše aktíva? Bénesov priamy kop k ľavej žrdi z 25 metrov (19. min), blysol sa Magomedalijev, potom Jirkova prehlavičkovaná šanca zo záklonu po Regáliho centri (30. min) a Berov pokus z diaľky, ktorý sa obtrel o brvno (37.).

Aktíva súpera? Štyri strely mimo žrdí rôzne ďaleko, no potom parádna akcia s uvoľnením Dadašova, ktorý sa presadil cez tieňové bránenie v našej šestnástke a napálil nechytateľne loptu medzi žrď a ruky Rodáka (44. min). Do šatní sme šli s mankom 0:1!

Isteže sa to nikomu z nás nepáčilo, najmenej asi jedenástim borcom na trávniku, ktorí vybehli v rovnakom zložení aj na II. polčas. Náznakom našej nespokojnosti so stavom bola akcia Valla s následným centrom na Boženíka, ktorému vzal z hlavy loptu Magomedalijev, potom sa do šestnástky hostí vrútil tank Bero a vypálil „trieštivou,“ ale brankárova statná postava vykryla všetok potrebný priestor, neuplynulo štvrťhodina druhej časti a Boženíkov „koníček“ aj s tečom šiel ponad brankára, ale len do spojnice žrde a brvna. Dobrá pasáž z našej strany, ale stále bez gólu.

Dobýjanie azerbajdžanskej bránky pokračovalo, zmenil sa spôsob. Najmä sprava lietali lopty predovšetkým od Valla, ale chýbala hlava, akýkoľvek teč, aby niektorá skončila za chrbtom Magomedalijeva, ktorý stačil aj vyfasovať už v 66. min žltú kartu za zdržiavanie.

Hľadali sme kľúč od obranného valu hostí, bola to pasáž, kedy bolo na polovici hostí 21 z 22 aktérov, osamelý Rodák sa musel v tom obrovskom priestore hádam aj báť, v jeho blízkosti nikde nikto. Ale pozor, ak sa hosťom naskytla možnosť, vyleteli ako osy z úľa a pelašili čo to dalo, aby prekvapenie na náš úkor ešte navýšili. Škriniar a spol. museli byť neustále v strehu.

Prichádzali noví hráči na trávnik, nemenil sa však pohľad na dianie. Slováci sa tlačili všemožnými spôsobmi k bránke, k šestnástke, chceli vykopať gól zo zeme (Lobotkov pokus v 90. min) aj zo vzduchu (Mráz v 86. min prehlavičkoval brankára, ale aj bránku), snorili po škárke, kade by loptu poslali, pretlačili, zasunuli do siete – dlho nevydalo. Až prišla 92. min, prienik Hancka a Isajevovo posotenie v šestnástke. Pískala sa jedenástka a Erik Jirka premenil – 1:1.

Kým sa tribúny tešili, hostia urobili nečakné: najprv síce Isajev gólovú šancu nepremenil, následne sa kopal rohový kop a po ňom sa Haghverdi presadil. V chlade prišiel mráz zo vzduchu, v piatej minúte nadstaveného času sme inkasovali druhý raz...

A tak sa Calzonova éra v slovenskej reprezentácii začala prehrou. Nečakanou. Nechcenou.

HLASY PO ZÁPASE
FRANCESCO CALZONA (tréner Slovenska): „Prvý polčas sme nehrali dobre, pretože hráči dávali väčší pozor na to, aby plnili moje pokyny, azda až príliš. Po prestávke to bolo z našej strany solídne, mali sme aj šance, naša prehra nie je zaslúžená. Musíme vychádzať z výkonu v II. polčase, v ňom bola kvalita a v tom je naša budúcnosť. Druhý inkasovaný gól bola naivná reakcia z našej strany, hráči sa sústredili na pozície, nevideli však loptu. Detská chyba nás stála prehru. Toto sú veci, ktoré by sa tímu, akým je Slovensko, nemali stávať a nebudú stávať.“

GIOVANNI DE BIASI (tréner Azerbajdžanu): „Sme naozaj radi, že sme v Trnave vyhrali. Prvý polčas bol pre nás jednoduchší aj vďaka strelenému gólu v jeho závere. Po prestávke to bolo zložitejšie, ale keďže moji hráči robili všetko, čo som od nich chcel, splnili fakt všetky úlohy, ktoré dostali. Priemerný vek tohoto mužstva je nízky na úrovni 24-26 rokov, takže ďalšia kvalifikácia ME bude našou ostrou skúškou. Kolegovi Calzonovi som povedal, že sa nemá báť chopiť sa príležitosti, hoci je ťažké viesť reprezentáciu. Nemá čarovnú palicu, viedol len štyri tréningy, chce to čas.“

Priebeh stretnutia

0'
MUŽI A – Nečakané nechcené zakopnutie v Calzonovej premiére | SPORTNET
Začiatok - 1. polčas
20:45
19'
Richard Almeida
Azerbajdžan
Faul
44'
Renat Dadashov
Azerbajdžan
Gól z hry
NaN'
Koniec - 1. polčas
21:30
45'
Začiatok - 2. polčas
21:45
Erik Jirka
Muži A
Faul
57'
László Bénes
Muži A
Faul
62'
Martin Regáli
Muži A
Striedajúci hráč: Christián Herc
63'
66'
Shakhrudin Magomedaliyev
Azerbajdžan
NS
72'
Ozan Kökcü
Azerbajdžan
Striedajúci hráč: Amin Seydiyev
72'
Azerbajdžan
Striedajúci hráč: Aleksei Isaev
Róbert Boženík
Muži A
Striedajúci hráč: Adam Zreľák
74'
77'
Azerbajdžan
Striedajúci hráč: Musa Gurbanli
80'
Amin Seydiyev
Azerbajdžan
Faul
83'
Emin Makhmudov
Azerbajdžan
Striedajúci hráč: Elvin Jamalov
Muži A
Striedajúci hráč: Samuel Mráz
83'
Matúš Bero
Muži A
Striedajúci hráč: Dávid Ďuriš
83'
Erik Jirka
Muži A
Pokutový kop
90+3'
90+5'