Správy

  MARTIN ŠKRTEL - Legendárne číslo 37 oznámilo koniec kariéry

  Peter Šurin|17. máj 2022 o 16:05
  Martin Škrtel práve oficiálne oznámil, že s hráčskou kariérou končí. (Zdroj: SFZ, Autor: ROMAN FERSTL)

  TRNAVA (SFZ) – Najprv to povedal sám sebe. Potom manželke. Potom spoluhráčom. „Mal som pripravené, čo im poviem, ale keď som sedel pred nimi, bolo veľmi ťažké nájsť tie správne slová,“ vrátil sa o pár hodín späť. Ešte majitelia klubu, prezident. A potom verejnosť, cez tlačovú konferenciu, konanú v novinárskej miestnosti na štadióne. „Stále mám čo klubu ponúknuť. Ale zdravie rozhodlo. Končím,“ oznámil Martin Škrtel.

  Medzi tými dvoma poslednými vetami bola krátka pauza, keď ho premohli emócie. Ani silní chlapi sa vo vypätých chvíľach slzám neubránia. Martin je chlap a utorok popoludní jedna taká hraničná chvíľa nastala. Oznámiť ukončenie hráčskej kariéry – nie futbalovej! – po 21 rokoch, to chce mocného borca.

  Ešte jedna emotívna chvíľa sa v tej miestnosti odohrala, o zhruba 40 minút neskôr. Keď Martin a Spartakom prizvaní hostia odchádzali, novinári sediaci na stoličkách oproti hlavnému stolu, povstali. Tlieskali. Aj kameramani a fotografi pustili svoje aparáty a postojačky vzdali hold osobnosti nášho futbalu. Ovácii si Martin počas hráčskych rokov užil dosť a dosť na štyroch kontinentoch, kam ho zápasy zaviali, v nespočetných krajinách, stovkách štadiónov, od stotisícov fanúšikov, ale hold od médií v stoji po tlačovke premiérovo až teraz. Niečo sa končí, niečo sa začína.

  POSLEDNÁ KAPITOLA

  Počas tureckej etapy niekoľkokrát „končil“ s kariérou. Nie pre výkonnosť, ale pribúdali roky a na zdraví sa prejavovali šrámy, nespočetné súboje, tvrdé strety, fauly prijaté aj rozdané. Bol to jeho štýl, neuhol. Cítil zodpovednosť za seba, za obranu, za mužstvo, neskôr za reprezentáciu a potom za celý národ. Kapitán národného tímu nepokľakol v časoch dobrých ani zlých, nuž zažil také i onaké.

  (Zdroj: SFZ, Autor: ROMAN FERSTL)

  Bol to jeho detský sen. A sľub. Dal ho sebe, ale vyslovil ho aj nahlas, verejne. Že kariéru dohrá na Slovensku. V Trnave. V Spartaku. „V Helsinkách pred desiatimi rokmi sme sedeli na námestí a on vytiahol asi osem trnavských klubových pesničiek. A dobrú polhodinu si ich tam pospevoval,“ Škrtelov prakticky celokariérny poradca Karol Csontó si spomenul na moment, ktorý dostal pointu na jeseň 2021 – Martin sa dohodol s trnavským klubom na zmluve do konca sezóny. „Že potom uvidíme, vyhodnotíme, že keď príde ten čas, povieme si, či to bola moja posledná kapitola a koľko trvala.“

  Ten čas je tu, ostáva ešte jeden zápas,  posledný ligový v sezóne 2021/22, v sobotu hostí Trnava Dunajskú Stredu. V ňom si Škrtel oblečie dres s ikonickým číslom 37 a... Odohrá, koľko bude môcť. Potom prestane byť profesionálnym futbalistom. Hráčom...? „Ešte som sľúbil Ráztočnu. Už sa aj pýtali, či a čo môžu oznámiť,“ na emóciami poznačenej tvári sa objavil úsmev a Martinovi zahrali iskričky v očiach. Presne tak, ako keď sa chlapčensky tešil z triumfu nad Talianskom na MS 2010, z postupu na Euro 2016 po víťazstve v Luxembursku, keď sa darilo na šampionáte vo Francúzsku, keď preberal trofej pre Futbalistu roka... Tých okamihov, keď mu šibalsky iskrili oči bolo veľa. Seriózny chlap, vážený človek sa v takýchto chvíľach tešil ako malé dieťa, krásne úprimne.

  DEŇ BEZ BOLESTI TELA

  Vlastne všetci sme vedeli, že ten deň je blízko. V decembri mal 37, kariéru vyšperkovanú ruským a tureckým titulom, anglickým ligovým a Slovenským pohárom, za sebou má cez 700 zápasov a tak už telo avizovalo čoraz nástojčivejšie, že stačí. Duša, srdce, celé vnútro tlačilo myšlienku o konci do kúta, ale telo a rozum ju znova a znova vyťahovali na svetlo. Musíš sa rozhodnúť, Martin...   

  „Klub bol spokojný, o mne sa baviť nemusíme. Hlavne jeseň bola skvelá. Lenže na jar som veľa času trávil s lekármi, tréningy aj zápasy absolvoval pod medikamentami, prejsť sa so synkom v nedeľu po zápase ma bolelo a ak by táto tlačovka bola v stoji, tak ju nedám,“ vyznal sa chlap, ktorý pred bolesťou nikdy neuhýbal, čelil jej na ihrisku aj potom, keď mal obyčajne žiť. „Doktori povedali, že pre môj chrbát, boľavé platničky, je najhorší beh, skoky a dopady. Futbal bez toho nejde robiť. Žiť sa tak ale dá,“ to je nosná niť jeho rozhodnutia. „Nechcem skončiť na nosidlách, chcem odísť z ihriska.“

  ĎAKOVAČKA VŠETKÝM, POĎAKOVANIE VŠETKÝCH

  Skúsený futbalista, skúsený orátor. Vedel kedy, čo, komu a ako povedať. Teda zväčša vedel... „Nemali ste to so mnou ľahké, novinári, ale veď sme si to vždy vydebatovali,“ povedal v ďakovnej fáze niekdajší reprezentačný kapitán. 

  V prvej časti poďakoval trnavskému Spartaku, že mu umožnil splniť si detský sen. Karolovi Csontóovi, poradcovi, s ktorým urobil štyri prestupy – „v Liverpoole sme osem dní bývali v hoteli a čakali, ako sa vyvŕbi situácia okolo majiteľských pomerov v FC. Prezident Atalanty nás spomenie vo svojich pamätiach, keď ich napíše, lebo nemal iného hráča, s ktorým podpísal zmluvu a po dvoch týždňoch ju rozviazal. Juventus ho chcel, my sme o päť minút dvanásť podpísali Basaksehiru,“ pripomenul agent zásadné míľniky – a potom poďakoval rodine, manželke, synkovi, rodičom, ozaj blízkym priateľom.

  Nezabudol ani na rozhodcov. „Nemali to so mnou ľahké, ale nikdy som nebol zákerný. Moja hra bola taká. Po zápase sme si ale podali ruky, tak to má byť vo futbale, tak to má byť v živote.“ Po tejto vete už vlastne netreba nič dodávať, stačí len: amen.

  Ale prišlo poďakovanie Martinovi. Od novinárov, v miestnosti bolo zopár, ktorí s ním prešli celú jeho kariéru. Aj tí mu tlieskali.

  ČO BUDE ĎALEJ?

  Najprv v sobotu ligová sezónna derniéra. Pre Škrtela posledný zápas ako profesionálneho futbalistu. Potom...?
  Má za sebou debaty s funkcionármi Spartaka, jeho prezident Peter Macho sa netají, že by ho rád videl v klubovej štruktúre. Má aj nejakú trénerskú licenciu, pravda, možno už neplatnú, potreba oprášiť ju, ale to sa dá, ak by bolo treba. Možno má niečo v hlave poradca Csontó... „Podporíme Martina v jeho rozhodnutí,“ stiahol sa  hráčov súputník tentoraz za neho.

  „Dôležité je a bude zdravie. Na futbal to nebude, bez cvičenia to nepôjde, ale chcem sa tešiť zo života, vrátiť rodine všetko, čo pre mňa obetovala. Kým som žil svoj futbalový život, ona žila so mnou ten môj. Nastal čas otočiť garde.“ Po hodení udičky, že predsa tréner s takými bohatými hráčskymi skúsenosťami, to by bola hračka, sa chytiť nedal: „Neviem si predstaviť seba na lavičke, či by som to nervovo zvládol. Nechcem ale vylúčiť nič. Uvidíme... Potom...“

  Chce si oddýchnuť. Musí. Legendárne číslo 37 – „v Zenite som mal 3, keď som prišiel do Liverpoolu, bola obsadená. Sedmička je šťastné číslo mojej ženy, spolu to dalo 37 a v FCL bolo voľné“ – sa stalo symbolom: končí s hráčskou kariérou v 37 rokoch (plus nejaké mesiace).

  Martin, ďakujeme. Tlieskame v stoji.

  KTO JE MARTIN ŠKRTEL
  Dátum narodenia: 15.12.1984
  Miesto narodenia
  : Handlová
  Post
  : obranca
  Reprezentácia
  : 104 zápasov/6 gólov
  Hráčska kariéra: AS Trenčín (2001 – 2004), Zenit Petrohrad (2004 – 2008), FC Liverpool (2008 – 2016), Fenerbachce Istanbul (2016 – 2019), Atalanta Bergamo (2019), Istanbul Basaksehir (2019 – 2021), Spartak Trnava (2021 - 2022)
  ÚSPECHY
  :1x majster Ruska (2007), 1x anglický Ligový pohár (2011/12), 1x víťaz King‘s Cup (2018), 1x majster Turecka (2019/20), 1x víťaz Slovenského pohára (2021/22), 1x osemfinále MS (2010), 1x osmefinále ME (2016), 1x Cena Petra Dubovského (2005), 4x Futbalista roka (2007, 2008, 2011, 2012), 1x Hráč roka FC Liverpool (2011/12)

  ZAUJÍMAVOSTI

  Reprezentačná premiéra: 09.07.2004 v Hirošime, Japonsko - Slovensko 3:1
  Reprezentačná derniéra: 13.10.2019 v Bratislave, Slovensko - Paraguaj 1:1
  Prvý reprezentačný gól: 02.09.2006 v Bratislava, Slovensko - Cyprus 6:1 
  Posledný reprezentačný gól: 11.11.2016 v Trnave, Slovensko – Litva 4:0 
  Zápasy s kapitánskou páskou: 51
  Prvý zápas s kapitánskou páskou: 26.03.2008 v Zlatých Moravciach, Slovensko - Island 1:2
  Posledný zápas s kapitánskou páskou: 13.10.2019 v Bratislave, Slovensko - Paraguaj 1:1
  Počet reprezentačných trénerov: 7 (D. Galis, J. Kocian, Weiss st., S. Griga – M. Hipp, J. Kozák, P. Hapal, Š. Tarkovič)
  Počet kvalifikačných cyklov: 7
  Bilancia reprezentačných zápasov: 44 výhier, 21 remíz, 39 prehier
  Počet minút v reprezentácii: 8942
  Počet 90-minútových zápasov bez striedania: 92 zápasov zo 104 (95,68 %)
  Počet žltých kariet: 38 
  Počet červených kariet:
  Prvý hráč SR, ktorý dosiahol métu 50 reprezentačných zápasov s kapitánskou páskou
  Tretí hráč v reprezentácii SR, ktorý dosiahol (a prekonal) métu 100 reprezentačných zápasov
  10-krát v TOP 3 Ankety Futbalista roka (4 x 1. miesto, 5 x 2. miesto, 1 x 3. miesto)

  Zdroj štatistických dát: MUSIC & SPORT DATA RECORDS s. r. o.

  Súvisiaci obsah

  Nachádzate sa tu: