Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš
Úradné správy

Anton Laco: Nad zápasmi môžeme uvažovať až vtedy, keď povolia skupinové tréningy

Ján Baláž|15. mar 2021 o 09:20

Prioritou budú dohrávky. Dlhá prestávka by nemala okresať počet klubov.

Zdroj: MY Hornonitrianske noviny

Už je to 149 dní odvtedy, čo sa odohral posledný zápas najvyššej oblastnej súťaže. Jej štart a tiež začiatok všetkých ďalších je vzhľadom na súčasnú situáciu v nedohľadne. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v minulom týždni predstavilo Covid automat pre šport. Vieme, za akých podmienok sa môže začať so skupinovými tréningami a neskôr so zápasmi.

Situácia v prievidzskom okrese, žiaľ, nie je lepšia ako v iných častiach Slovenska.Futbalové kluby stále musia čakať na povolenia, ktoré by umožnili aspoň realizáciu tréningového procesu. Podľa slov Antona Laca, predsedu Oblastného futbalového zväzu Prievidza, je dohratie celej sezóny už nemožné. Aktuálnym cieľom je regulárne, aj keď nekompletné dokončenie súťaží.

„Prioritou sú jesenné dohrávky, kde nám zostáva približne päť kôl. Ak sa to podarí, potom by sme plynulo prešli do jarného programu a odohrali aspoň potrebnú nadpolovičnú väčšinu súťažného ročníka,“ vysvetlil vrchný predstaviteľ oblastného zväzu.

Čo sa týka časového limitu, ročník 2020/2021 by mal byť uzatvorený do 27. júna. V krajnom prípade sa ešte počíta s dohrávkami, ktoré sa môžu hrať do 4. júla. O osude jednotlivých líg budú funkcionári rozhodovať osobitne. Menšiu výhodu majú súťaže s nižším počtom účastníkov, ktoré by mohli z trojkolového systému prejsť na dvojkolový. Čierny scenár s anulovaním súťaží bude len krajné a nevyhnutné riešenie.

„Nerád by som pristúpil k takému rozhodnutiu, aké sme museli urobiť minulý rok. Pokojne by som počkal aj do mája. Samozrejme, musíme nechať čas na trénovanie, ale tých zvyšných šesť-sedem kôl, čo nám chýba v šiestej lige, alebo štyri-päť v siedmej, by sme vedeli dohrať.“

Zhodnotenie opatrení

Nový technický riaditeľ Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Martin Hasprún zmienil už pri svojom februárovom nástupe do funkcie ambíciu presadenia športového Covid automatu. To sa už podarilo, no je ním oblastný zväz spokojný?

„Či bude náš zväz spokojný sa ukáže počas najbližších týždňov a mesiacov. Športový Covid automat môže fungovať a verím, že aj bude, ale riadi sa podľa kritérií národného Covid automatu, o ktorom si myslím, že nie je vždy zrkadlom pravdy v okrese. Obávam sa, že športovému Covid automatu bude chvíľku trvať, kým vstúpi do platnosti a otázne je ako bude fungovať v našom oblastnom zväze, ktorý sa skladá až z troch okresov.“

Automat po obsahovej stránke spĺňa väčšinu požiadaviek, ktoré na rokovaniach so štátnym tajomníkom pre šport Ivanom Husárom a hlavným hygienikom Jánom Mikasom predniesli prezident SFZ Jozef Kováčik a generálny sekretár Peter Pálenčík. Na spustenie tréningového procesu je nutné, aby na celom Slovensku platil III. stupeň – bordová farba. Až keď sa to podarí, môžu sa otvoriť diskusie ohľadom prvého výkopu majstrovských zápasov.

„Keď bude povolené skupinové trénovanie, môžeme sa začať rozprávať o zápasoch. Pred prvými stretnutiami by sa kluby pripravovali odhadom tri až štyri týždne,“ zdôraznil Anton Laco.

Mládež by mohla mať prednosť

Každým ďalším dňom v lockdowne strácajú deti tú najlepšiu možnosť na učenie sa a zdokonaľovanie svojich schopností priamo na ihrisku. Predsedu oblastného zväzu sme sa preto pýtali, či by mohli mať mládežnícke ligy prednosť pred seniorskými.

„Ak by sa naskytla taká možnosť, určite by som sa jej nebránil. Myslím si, že keď budú deti chodiť do školy, na krúžky či telesnú výchovu, tak nevidím dôvod, prečo byť nemohli byť aj na ihrisku. Viem si predstaviť, že by dokonca odohrali zápasy skôr ako muži.“

Pri juniorských ligách si zväz môže dovoliť aj variant uzatvorenia súťaží bez postupujúcich a vypadávajúcich celkov. Iné je to však pri mužoch, kde by sa v takom prípade stratila motivácia hrať futbal. Ak to bude možné, zväz je schopný v prípade priaznivej situácie vo fáze návratu na trávniky usporiadať mládežnícke turnaje.

Vynára sa tiež otázka, či nie je v súčasnosti vhodná chvíľa na zrušenie tabuliek prípravkárskych súťaží. Sú totiž názory, že pri futbale tých najmenších by sa nemali riešiť výsledky a tabuľkové postavenie. Dôležitým faktorom má byť hravosť a radosť detí na ihrisku.

„Ani s týmto nemám problém, ale túto tému by som nechal na posúdenie odborníkov na mládežnícky futbal, juniorských trénerov, psychológov a funkcionárov, ktorí sa dlhodobo venujú mládeži.“

Kluby nezanikajú

Malým pozitívom tohto zdĺhavého čakania je to, že ani jeden z klubov prievidzského okresu zatiaľ nehlási existenčné problémy. Povráva sa len o tom, že z piatej ligy sever prejavili niektoré kluby záujem o návrat do oblastných súťaží.

„Hovorí sa o tímoch z oblastných zväzov Považská Bystrica a Prievidza. Na športovo-technickú komisiu Západoslovenského futbalového zväzu však neprišlo oficiálne vyjadrenie od žiadneho klubu, preto nebudem ani ja konkrétny.“

Pokiaľ nemáme vešteckú guľu, predpovedať dátum návratu na ihriská je skutočne nemožné. Svoj odhad však predseda zväzu Anton Laco predsa len poskytol.

V dnešnej pandemickej situácii sa o návrate na ihriská hovorí veľmi ťažko. Verím však, že o päť-šesť týždňov bude našim mužstvám umožnená aspoň realizácia tréningového procesu. Aj keby to malo byť len v režime 6+6.“

Súvisiace články