30.09.2020,

Už dávno si tak nezachytal. Brankár Piešťan zožal veľký potlesk

30.09.2020,
Sedem gólov Dunajskej Stredy dalo sedem rôznych hráčov.
image
Brankár Piešťan Daniel Budka.
Autor: Titanilla Bődová

Piatoligista z Piešťan Dunajskú Stredu nepotrápil. Líder najvyššej súťaže s prehľadom zvíťazil v druhom kole Slovnaft Cupu 7:0. Až na Fábryho a Friedeho dal tréner Bernd Storck príležitosť hráčom širšieho kádra.

Hostia od začiatku dominovali, vypracovali si množstvo príležitostí. „Ešte jeden, ale my!“, znel napoly zúfalý, napoly žartovný pokrik domáceho fanúšika v polovici druhého polčasu. Dunajskostredskí fanúšikovia boli tentoraz tichší než zvyčajne, postup v pohári bol povinnou jazdou.

Sedem gólov DAC strelilo sedem rôznych hráčov: Nebyla, Fábry, Andzouana, Nicolaescu, Njie, Veselovský a Mendez.

Brankár z Domu umenia

V bránke domácich predviedol niekoľko pekných zákrokov 43-ročný Daniel Budka. Keď v 60. minúte schádzal z ihriska, vyprevádzal ho veľký potlesk.

„Zachytal som si, ale beriem to tak, že som tu na to, aby som niečo chytil a mužstvo sa postará o to ostatné,“ skromne komentoval svoj výkon domáci gólman, v ruke držiac zaslúženú plechovku piva. „Je to ionťák,“ smial sa.

V krajskej súťaži nastupuje Piešťany zväčša v úlohe favorita, takže ich brankár už dávno nebol v takej permanencii. „Možno pred desiatimi rokmi,“ dodal s úsmevom.

name
Trenčín trápili do konca. Strelec gólu dá 50 eur na pečené prasa
Futbalisti AS Trenčín zvíťazili nad štvrtoligovým TJ Družstevník Radimov tesne 2:1.

Zápasy DAC videl v televízii, ale nijako špeciálne sa na žlto-modrých nepripravoval. V deň zápasu bol do dvanástej ešte v práci. Robí v Dome umenia, kde sa prednedávnom konala premiéra Lúčnice, s čím mali veľa roboty.

Budka dobre pozná prostredie športu aj kultúry, nové obmedzenia vlády sa mu nepozdávajú. „Je mi to smiešne. Robím aj v kultúre, aj vo futbale, no v ani jednom prostredí som nepočul o niekom, kto by ochorel,“ dodal Budka.

Prerušenie ligy by bola katastrofa

„Volil som ho, ale už ho voliť nebudem,“ zachytili sme razantné vyhlásenie fanúšika cez prestávku. Nebolo ťažké domyslieť, o kom je asi reč.

Zápas sa hral v posledný deň, keď mohli byť diváci prítomní na športovom podujatí. Nasledujúce týždne budú tribúny prázdne.

Tréneri oboch tímov sú však vďační aspoň za možnosť hrať bez divákov. „Som rád, že môžeme pokračovať v sezóne. Bola by katastrofa, ak by sme museli prerušiť ligu, mnoho zamestnancov vo futbalovom biznise by stratilo robotu. Vidíme aj v medzinárodnom futbale, že zápasy sú bezpečné, infekcia nehrozí na veľkých štadiónoch, ale v malých uzavretých priestoroch,“ myslí si nemecký kouč Dunajskej Stredy Bernd Storck.

Tréner domácich, Cyril Stachura vyzdvihol, že môžu pokračovať aj mládežnícke súťaže: „Chvalabohu, že sa bude môcť hrať a trénovať. Náš klub má 13 mužstiev, keby sme to zastavili, neviem… Situácia nie je priaznivá, takže aj málo niekedy stačí.“

Pohár má svoje čaro

Tréner domácich priznal, že chceli potrápiť favorita, ale ukázala sa veľká kvalita hostí.

„Škoda, že sa nehralo v lete, keď sme boli ešte kompletní. Bol by aj lepší trávnik, aj väčšia návšteva. Boli by sme dôstojnejším súperom, ako dnes. Keď nám chýbajú dvaja hráči, je to oveľa väčší zásah do mužstva, ako keď Dunajskej Strede chýbajú ôsmi,“ povedal Stachura na margo zápasu.

Stretnutie mali pôvodne odohrať ešte v auguste, ale po tom, čo sa v tíme Slovana Bratislava objavil po 3. kole Fortuna Ligy koronavírus, pohárové zápasy všetkých účastníkov najvyššej súťaže odložili. Keďže DAC hral ešte minulý týždeň v Európskej lige, skorší termín dohrávky nebol možný.

Stachura ako hráč Košíc má bohaté skúsenosti z pohára. „Dvakrát som vyhral Slovenský pohár, a raz Československý. Išli sme hrať proti Sparte Praha, Košice hrali vtedy v druhej lige. Každý čakal len to, koľko dostaneme. No my sme vyhrali 5:1, a všetci sa len pozerali! Pohár má svoje čaro, no my sme natrafili na najkonsolidovanejší klub na Slovensku,“ zdôraznil Cyril Stachura.


Prečítané: 1957x