23.10.2020, Ivan Mriška

Futbalový veterán: Do vyšších súťaží bývala tlačenica, teraz nemá kto postúpiť

23.10.2020, Ivan Mriška
Rozhodcov je nedostatok a chýba im kvalita, tvrdí.
image
Autor: archív hráča

Po okresných trávnikoch behá takmer 40 rokov. JOZEF GAŽI má 52, no stále ho nájdeme v zostave Brehov v šiestej lige ObFZ Žiar nad Hronom.

Naposledy proti Bzenici strelil aj gól.

Mnohým je vzorom a u fanúšikov v okrese má veľký obdiv. Je doslova stálicou a poznajú ho v každej dedine.

Odohrali ste cez tisíc zápasov, strelili ste množstvo gólov.

Áno, to je pravda. Teraz na ihrisko však vybehnem len sporadicky, keď je chlapcov málo. Snažím sa už skôr angažovať ako asistent trénera. Máme tu výbornú partiu, takže ma futbal stále baví.

Aj trénujete?

Pravidelne každý týždeň. I keď to už nie je ako kedysi, snažím sa udržiavať v kondícii. Hrávam tiež ligu starých pánov v okrese Nitra za Tesárske Mlyňany.

Kedy ste sa k futbalu vlastne dostali?

Mal som trinásť rokov. Najskôr som hrával za žiakov, vtedy to boli len také turnaje. A potom za dorast som už pôsobil v Tekovskej Breznici až po mužov.

Nás niekedy museli rodičia večer z ihrísk zvolávať domov, dnes je problém deti na ihrisko dostať.

A ďalej ste hrali kde?

Počas vojenčiny som hrával v jednej dedinke pri Písku, už ani neviem ako sa volala. Keď som sa v 89 roku vrátil, volali ma do Novej Bane a neodolal som.

Vtedy sa tam hrala štvrtá liga a mám na to len dobré spomienky. Zažil som množstvo zážitkov a v 96 roku som sa vrátil naspäť do Tekovskej Breznice. Tam som bol do roku 2014, kedy sme sa nerozišli práve v najlepšom. Odvtedy hrávam v susedných Brehoch.

Aké zážitky ste mali na mysli?

Napríklad na 80. výročie založenia organizovaného futbalu sme hrali proti Interu Bratislava, za ktorý nastupovali vtedy také mená ako Obšitník, Luhový či Sluka. V bráne bol ostrieľaný Laco Molnár. Bol to krásny zážitok hrať proti jednému z najlepších celkov v Československu.

Funkcionára v Interi vtedy robil legendárny Ladislav Petráš, ktorý takisto prišiel medzi nás. Okrem neho bol na zápase prítomný aj vtedajší predseda SFZ Milan Služanič.

V Novej Bani sme hrávali množstvo prípravných zápasov s mužstvami z tretej či druhej ligy ako napríklad Levice, Partizánske, Handlová či Doprastav Bratislava.

Za najlepšiu sezónu v Novej Bani považujem ročník 1994/95, kedy sme pod vedením hrajúceho trénera Milana Nemca vyhrali jesennú časť súťaže s päťbodovým náskokom.

Ako sa za vyše 30 rokov zmenil okresný futbal?

To vám povie každý, že kvalita súťaží upadá. Kedysi bolo dostatok dorasteneckých tímov, teraz máličko. Vtedy Žiar nad Hronom, Žarnovica a Nová Baňa zásobovali celé okolie, teraz to tak nie je a veková hranica sa posunula.

Príde do dedín aj teraz pár mladých, čo sa vo vyšších súťažiach neuchytia, ale je to tak možno jedna štvrtina z toho čo kedysi.

Okrem toho hralo 14 družstiev okresnú dorasteneckú súťaž, odkiaľ takisto vychádzali hráči, ktorí sa zaradili do mužstiev dospelých.

Čím to podľa vás je?

Rodí sa málo detí. Nás bolo v triedach aj 30, teraz ledva 10. Na celej škole je 80 detí, za našich čias bolo aj 300. Sme sa tlačili v laviciach.

Aké sú vaše futbalové ambície?

Moje? Žiadne (smiech). Už len pomáhať mladým a odovzdávať im skúsenosti. Poradiť, keď bude treba.

Vraj ste boli vychýrený strelec. Spomínate si na nejaký pamätný gól, ktorý ste strelili?

K tým kurióznym patrili góly priamo z rohov a zo štandardných situácii z polovice ihriska. Bolo ich veľa, ťažko vybrať jeden.

Na ktorých ihriskách ste hrávali nerád?

Všade som hral rád a najradšej som mal derby zápasy.

Aké najväčšie derby ste hrali?

Za Novú Baňu proti Hodruši-Hámre. Kedysi tam chodilo aj 300 divákov. Teraz ledva sto. Nuž, doma sa zmenila.

image
Autor: archív hráča

Stalo sa, že vás niekedy „odpílil“ rozhodca?

Kedysi to tak bývalo. Ale v žalúdku mi leží úplne iná vec. Keď zväz porušil všetky normy a my sme vypadli ako štvrtí od konca. A Stará Kremnička postúpila z druhého miesta.

Polku súťaže sme vyhrali, mali sme na konte 36 bodov, a aj tak sme išli dole. Vtedy bola v okrese veľká tlačenica do prvej triedy. Teraz je to naopak. Nemá kto postúpiť. Dokonca sa sami tímy hlásia do nižšej súťaže.

Je niečo, čo vás ešte trápi?

Kvalita rozhodcov je slabšia, pretože ich je nedostatok. Česť len výnimkám. Prajem zväzu, aby sa situácia s arbitrami zlepšila, ale mám z toho obavy. Aby to nepískali za chvíľu laici.

Dôležité je, aby mali rozhodcovia komu pískať, nakoľko pre kluby je to po ekonomickej stránke čím ďalej zložitejšie financovať.

Chceli by ste niečo ešte dodať?

Základom futbalu je dobrá partia. Iba tak to môže v kabíne fungovať. Rád by som poďakoval rodičom, trénerom, funkcionárom, spoluhráčov, ale aj protihráčom za množstvo pekných rokov strávených pri futbale.

Boli ste svedkami zaujímavého futbalového momentu, videli ste parádny gól, akciu, alebo inú nezvyčajnú situáciu v zápase? Dajte nám o tom vedieť na futbalnet@sportnet.sk

Aj vy tvoríte obsah futbalnetu. Ďakujeme.


Prečítané: 3969x