13.10.2020,

Filmy ho nebavili, stratil čuch aj chuť. Slovanista Rigo spomína na Faerské ostrovy

13.10.2020,
Béčko Slovana pretrhlo šnúru deviatich prehier v druhej lige.


image
Autor: skslovan.com

V najvyššej súťaži debutoval v osemnástich. Vo svojej premiérovej sezóne odohral trinásť zápasov za bratislavský Slovan, v ďalšej po ňom siahla Senica, následne Zlaté Moravce. Za dve sezóny nazbieral 31 štartov a strelil jeden gól.

Odvtedy si už v najvyššej súťaži nezahral. V lete 2019 prestúpil do Komárna, od začiatku roka hosťuje v slovanistickom béčku.

MAREK RIGO má za sebou pamätné leto. So spoluhráčmi z B-mužstva mali zachrániť Slovan v predkole Lige majstrov na pôde faerského tímu Kí Klaksvík, no Slovan napokon zápas neodohral, vypadol a pozitívne testovaný Rigo musel v ostrovnej krajine čakať v izolácii na návrat domov.

„Chalani si ešte zo mňa občas trochu uťahujú,“ priznal 22-ročný mladík v rozhovore pre futbalnet.

Cez víkend ste v druhej lige pretrhli sériu deviatich prehier a to práve proti vášmu kmeňovému klubu KFC Komárno. Ako ste to vnímali?

Necítim sa ako hráč Komárna, vždy som bol slovanista. Komárno malo navyše dosť pozmenený káder, poznal som len zopár bývalých spoluhráčov. Bral som to ako normálny zápas, v ktorom som chcel vyhrať a našťastie sa to podarilo. Po deviatich prehrách sme totiž na tom boli psychicky dosť zle.

Pomôcť vám prišli aj hráči z A-mužstva, v základnej zostave nastúpili Šulla, Medveděv, Abena, Henty, Ratao, Cmiljanič a Weiss. Čo to pre mladé mužstvo znamenalo?

Bolo to veľké plus. Títo hráči majú obrovské množstvo skúseností a my sa od nich môžeme len učiť. Úprimne, bez nich by sme u súpera veľký rešpekt nevzbudili. Aj vďaka tomu sme napokon Komárno zdolali, pretože sme nepodali optimálny výkon.“

Do tabuľky ste si pripísali prvé body, za sebou máte len Poprad, ktorému body odrátali. Aj v minulej sezóne ste boli na hrane vypadnutia. Pred dvomi rokmi ste pritom postúpili do druhej ligy so suverénnym náskokom 26 bodov. Je medzi bratislavskou treťou ligou a celoštátnou druhou taký veľký rozdiel?

Samozrejme, rozdiel v kvalite súťaží tam je, ale najväčší rozdiel cítiť pri prechode z dorasteneckých súťaží. Došlo k značnému obmeneniu kádra, pred dvomi rokmi nás ťahal napríklad dvadsaťgólový Dávid Hrnčár (dnes opora Zlatých Moraviec – pozn. red.), viacerí hráči mali skúsenosti s druhou ligou. Z vtedajšieho tímu sme zostali len traja, okrem mňa Adam Laczkó a Martin Hubert.

Zvyšok kabíny tvoria hráči, ktorí vyšli z dorastu a ešte sa musia adaptovať. V druhej lige hrávajú aj hráči s prvoligovými skúsenosťami, je to mužský futbal.

Mnohí bývalí hráči Slovana tvrdia, že problém by mohol byť aj v motivácii, keď mladí hráči vidia v A-tíme len dvoch odchovancov – Dominika Greifa v bránke a Dávida Strelca na lavičke. Čo si o tom myslíte?

Niečo pravdy na tom bude. Ale mladých hráčov musí motivovať najmä to, že si môžu obliekať dres Slovana. Hráme predsa kvalitnú súťaž, druhú najvyššiu na Slovensku. Každý z nás má možnosť sa ukázať a aj keď sa nemusí prebojovať do nabitého A-tímu, môže sa predať do iných fortunaligových klubov a tak naštartovať veľkú futbalovú kariéru.

Pri postupe z tretej ligy vás viedol Ján Kozák, ktorý si následne spravil dobré meno aj pri áčku Slovana. Verili ste, že by za jeho pôsobenia mohlo dostať priestor viac odchovancov?

Pravdupovediac, myslel som si to a dúfal som, že by niektorých z nás mohol vytiahnuť hore a dať určitý priestor. Ale nestalo sa. Chodil na naše zápasy, sledoval nás, ale aj keď sme komunikovali, nikdy nebola reč o áčku.

Boli sme na niekoľkých tréningoch áčka, no viac nás nezapojili. Musel so Slovanom dosahovať výsledky a robil svoju prácu dobre, možno si ju nami nechcel pokaziť.

image
Autor: skslovan.com

Pred mesiacom prevzal Slovan slovinský tréner Darko Milanič. Už ste sa s ním stretli?

S trénerom sme sa zatiaľ nemali možnosť spoznať. Niekoľko hráčov z béčka už bolo na tréningu s prvým tímom, sám som tam bol počas reprezentačnej prestávky. Zatiaľ sa však s nikým z nás nerozprával. Možno ešte len spoznáva káder.

Koncom augusta mal Slovan odohrať zápas prvého predkola Ligy majstrov na Faerských ostrovoch, no po pozitívnom teste jedného člena výpravy, museli odcestovať za súperom náhradníci a futbalisti z béčka. Ako ste to vnímali?

Prvýkrát som o takej možnosti čítal na internete. Pousmial som sa nad tým, ale nedával som takému riešeniu žiadne šance. Zrazu mi však zazvonil telefón a dozvedel som sa, že cestujeme na Faerské ostrovy.

Brali sme to veľmi seriózne, súpera sme rozhodne nepodceňovali. Uvedomovali sme si, že hoci ich reprezentácia patrí k najslabším, tento tím mal solídne mužstvo a dobré výsledky.

Zvyšok nášho príbehu poznáme. V druhej výprave objavili koronavírus u mňa a zápas skontumovali.

Ako ste sa dozvedeli informáciu, že ste nakazený?

Testovali nás hneď po prílete na Faerské ostrovy a následne sme v hoteli čakali na výsledky možno aj šesť hodín. Večer mi zavolal istý faerský lekár a oznámil mi, že som mal pozitívny test.

Bol som z toho nešťastný, aj kvôli spoluhráčom. Už som vedel, že sa zápas neodohrá. Prezentovali nám, že taký scenár bude nasledovať, ak v našej výprave bude niekto pozitívne testovaný.“

Mali ste nejaké príznaky?

Spočiatku som nič nepociťoval. Pred odletom nás testovali v Bratislave a môj test bol negatívny, musel som sa teda asi nakaziť na letisku. Neskôr som stratil čuch aj chuť, okrem toho som však iné príznaky nemal, cítil som sa dobre.

Čo nasledovalo potom?

Zatiaľ čo viac ako tridsať negatívne testovaných hráčov Slovana a zvyšok výpravy odletel na Slovensko, ja a fyzioterapeut z prvej výpravy sme zostali na hoteli. Museli sme zostať dva týždne v krajine, prvých sedem dní len zavretí v izbe.

Bolo to náročné. Zbalil som sa totiž len na jeden deň. Mal som so sebou iba mobil, jeden pár spodnej bielizne, ponožky a vychádzkové tímové veci. Marketingový riaditeľ Tomáš Straka mi vybavil na izbu Netflix, no nie som práve najväčší filmový fanúšik.

Kamaráti mi dávali odporúčania, čo si mám pozrieť, ale vôbec som sa na túto vlnu nechytal. Pustil som si teda do pozadia filmy, ktoré som už aj tak stokrát videl a len som ich jedným uchom počúval. Inak som telefonoval s priateľkou alebo s kamarátmi.

Keď sa nám skončila karanténa, mali sme povolené aj vychádzky, no mesto bolo maličké a prešli sme ho za niekoľko minút. Nejako nám tie dva týždne však ušli.

Potom sme sa vrátili naspäť do Bratislavy, jednou linkou do Kodane, potom do Amsterdamu a potom do Viedne. Tam ma prekvapila priateľka a išli sme domov.

image
Autor: skslovan.com

Slovan po príchode robil test na protilátky fyzioterapeutovi z prvej výpravy. Domnievali sa, že nebol nakazený. Test odhalil, že žiadne protilátky v tele nemá. Testovali aj vás?

Mne ten test nerobili. Chcel som sa dať otestovať tiež, ale keďže som mal evidentné príznaky, asi by to bolo aj zbytočné. On však nemal vôbec žiadne príznaky a, napokon, protilátky tiež... Ale ja nie som lekár, takže sa k tomu nemôžem vyjadrovať.

Sklamaní fanúšikovia na sociálnych sieťach konšpirovali, že testy mohli byť sfalšované, aby sa zápas neuskutočnil a postúpil domáci tím. Cítili ste sa oklamaní, zavádzaní?

Spočiatku možno áno, keďže som sa cítil absolútne zdravý. Keď mi však následne na týždeň odišiel čuch aj chuť, pochopil som, že si v mojom prípade nikto nič nevymyslel a nie je to žiadna sranda.

Pamätáte sa ešte na svoj posledný štart vo Fortuna lige?

Fúha, to už bolo dosť dávno...

image
Autor: archív hráča

Bolo to ešte 17. marca 2018 v drese Zlatých Moraviec. Máte ešte prvoligové ambície?

Veľmi rád by som sa ešte vrátil, či už do prvej ligy, alebo si za nejakých okolností vyskúšal zahraničný angažmán. Stále mám ambície ako každý futbalista.

Máte len 22 rokov, pred dvoma-troma rokmi ste nazbierali desiatky fortunaligových štartov. Ako vnímate následný vývoj vašej kariéry?

Úprimne, myslel som si, že to bude lepšie. Mal som turbulentný začiatok v Slovane, hrával som za Senicu aj za Zlaté Moravce. Veľa som si sľuboval od toho, že som na očiach v prvej lige. Žiaľ, dnes čakám v béčku na vlastný reštart.

Snažím sa to v tomto momente neriešiť a sústrediť sa na súčasnosť. Chcem sa vypracovať a podávať dobré výkony v béčku, navyše som teraz nastúpil na vysokú školu.

Čo študujete?

Odbor trénerstvo a učiteľstvo. Nie je to jednoduché, keďže mám každý deň tréning a ešte som aj začal trénovať vo futbalovej akadémii neďaleko školy. Mám na starosti kategórie U8 a U9, deti sú veľmi zlaté a baví ma to. Určite sa mi to v budúcnosti môže zísť.

Kým som v Bratislave, chcel som si to vyskúšať. Ak by sa však naskytla možnosť okúsiť najvyššiu súťaž, určite by som tomu dal šancu.Prečítané: 10198x