18.11.2020, Róbert Andrejov

Aj Bystrany majú svoje El Clásico. Prvé derby prilákalo tisíc divákov

18.11.2020, Róbert Andrejov
Žiga: Keby chlapci neboli v Anglicku, hráme piatu ligu.


image
Mužský tím TJ Spartak Bystrany. V súbojoch s veľkým rivalom TJ SŠM má navrch.
Autor: archív klubu

BYSTRANY. Nielen v popredných futbalových súťažiach na starom kontinente pútajú veľkú pozornosť niektoré mestské derby.

Aj na Spiši nájdeme dva tímy z jednej lokality, medzi ktorými panuje zdravá športová rivalita. V Bystranoch, obci ležiacej v okrese Spišská Nová Ves, fungujú hneď dva kluby – TJ SŠM a TJ Spartak.

Oba pôsobia v rovnakej súťaži, oba využívajú jedno ihrisko. Aby toho nebolo málo, prestíž týmto obecným derby dodáva aj fakt, že za SŠM hrávajú výlučne bieli a v drese Spartaka iba Rómovia.

Po prvom dueli si posedeli, odvtedy nie

„Jáj, ani si neviete predstaviť, ako to vyzerá, keď sa blíži tento zápas. Už dva týždne pred ním sa v dedine nerozpráva o ničom inom. Je to ako keby hrali proti sebe FC Barcelona a Real Madrid. Také sú naše zápasy,“ začal rozprávanie šéf TJ Spartak Bystrany Ján Žiga. Jedným dychom však dodal, že vzájomné stretnutia s TJ SŠM v žiadnom prípade nepripomínajú „divoký západ“.

„Hrá sa bez zákerných faulov, všetko je v rámci pravidiel. Šarvátky a okopávanie do futbalu nepatria. Veď odkedy proti sebe nastupujeme, tak červenalo sa iba raz. A to hneď v prvom zápase, kedy jeden hráč oplácal faul. Obaja kohúti boli vylúčení, ale odvtedy je pokoj.“

Historicky premiérové bystrianske derby sa odohralo pred zhruba desiatimi rokmi, skončilo sa zmierlivým výsledkom 1:1 a sledovalo ho tisíc divákov!

name
Rómsky tím vyhral ligu. Postup prenechal iným, nemá peniaze
Dresy si hráči perú doma sami.

„Štadión bol vtedy úplne zaplnený. Potom návštevnosť poklesla, keďže veľa Rómov odišlo za prácou do Anglicka, ale minimálne tristo divákov vždy príde. Na naše derby sú zvedaví aj ľudia z okolitých dedín,“ uviedol Žiga.

Na otázku, či si po zápasoch s bielymi dajú pivko a klobásku, odpovedal: „Po prvom sme spoločne oslavovali. Odvtedy však už máme posedenie každý zvlášť.“

Vlani im nasúkali deväť gólov

Bystrianske mužstvá sa v jednej súťaži – šiestej lige riadenej SOFZ Spišská Nová Ves – stretávajú pravidelne od sezóny 2015/16, keď sa Spartak vrátil medzi okresnú elitu.

Vo vzájomných súbojoch majú navrch Rómovia, ktorí z deviatich prípadov uspeli až päťkrát a prehrali iba dva razy. V nateraz poslednom zápase v októbri minulého roku rozdrvili SŠM 9:1.

„V súčasnosti máme určite lepšie mužstvo ako oni. Veľmi sa tešíme, že sa nám proti nim darí. A to ani nehráme v najsilnejšom zložení. Šiesti hráči zo základnej zostavy nám chýbajú, lebo sú v Anglicku. Keby sme ich mali k dispozícii, tak určite hráme v pokojnom strede piatoligovej tabuľky,“ vyjadril sa Žiga.

name
Osuské vedie za úspechmi rómsky tréner. Dôležitý je rešpekt, tvrdí
Šport by mal podľa neho ľudí spájať bez rozdielu farby a národnosti.

Zaujímavé je, že bystrianske derby sa koná vždy v poslednom jesennom, resp. jarnom kole. Prečo?

„S oblastným zväzom sme stále dohodnutí na tom, že nám pridelí žrebovacie čísla 7 a 14. Je to preto, aby sme v jednom kole nehrali obaja na domácom trávniku, keďže využívame spoločný štadión.“

Majú talenty, kluby ich však nechcú

Klub TJ Spartak vznikol v roku 1992, keď sa Rómovia rozhodli osamostatniť od bielych.

„Rómske mužstvo v Bystranoch funguje od roku 1976, dlhé sezóny sme však boli béčkom SŠM. Spartak som založil ja. Okrem toho, že som predseda klubu, tak robím aj štatutára, manažéra, skrátka všetko. Keď ja otrčím kopytá, tak futbal v Bystranoch skončí. Hoci mám teraz nejaké zdravotné problémy, ešte ho nenechám padnúť na kolená. Je to môj veľký koníček,“ povedal 63-ročný Žiga, ktorý v minulosti aktívne hrával, a keď ho prestali poslúchať kolená, stal sa rozhodcom.

Aktuálne patrí v šiestej lige Spartaku výborná piata priečka, SŠM je jedenásty. Šéf rómskeho klubu má radosť z toho, akých šikovných hráčov v mužstve majú.

„Niektorí môžu pokojne hrať aj vyššie súťaže. Teraz máme jedného veľmi talentovaného chlapca, ktorý má na tretiu ligu. Poviem však pravdu, Rómov veľmi v iných kluboch nechcú. Ale je to ich rozhodnutie.“

Každý sa chce vytiahnuť a byť lepší

Pri pohľade na súpisku Spartaka nás prekvapilo, koľko Žigovcov na nej figuruje. „Toto meno je v našej obci veľmi rozšírené. V mužstve hrajú aj dvaja moji synovia, ale ďalší Žigovci sú iba menovci,“ objasnil Ján Žiga.

Mimo „áčka“ má Spartak aj dorastencov, ktorí sú dokonca na čele tabuľky.

„Máme i žiakov, ale tí hrajú pod hlavičkou SŠM. Takto sme im pomohli, inak by nemohli hrať šiestu ligu,“ dodal predsedal klubu, podľa ktorého žije v Bystranoch približne 2500 Rómov.

name
Radšej športovať ako fetovať. Najhoršie pre Rómov je hrať ráno
Často sú prchkí a v zápasoch ide do tuhého.

Derby zápasy s nimi berie prestížne aj TJ SŠM (skratka SŠM znamená Semenársky štátny majetok), čo potvrdil aj Milan Jochman, podpredseda klubu a hrajúci tréner v jednej osobe.

„Stále majú svoju atmosféru. Každý chce byť lepší a chce sa pred súperom vytiahnuť, keďže všetci sa poznáme. V našich dueloch je vidieť u hráčov väčší zápal, ale snažíme sa to ustrážiť, aby nedošlo k zraneniam. Vybičovanosť stretnutí záleží aj od toho, ako stoja mužstvá v tabuľke,“ povedal Jochman.

PRÍBEHY RÓMSKYCH KLUBOV

Vedeli ste, že na Slovensku je niekoľko futbalových tímov, v ktorých hrajú, trénujú, hospodária aj formujú mládež iba Rómovia?

Futbalnet sa tentoraz zameral na fenomén rómskych futbalových klubov.

Od pondelka 16. novembra do nedele 23. novembra prinesieme každý deň nový príbeh. V seriáli sa okrem iného dozviete:

Akí sú Rómovia futbalisti? V čom vynikajú a kde vidia najväčšie rezervy. Prečo sú v nevýhode, keď sa hrá ráno? S akými problémami rómske futbalové kluby najčastejšie zápasia. Ako na nich reagujú súperi? Aké majú vzťahy s konkurenčnými klubmi...  

Čítajte na futbalnete:

Pondelok 16. novembra:

Radšej športovať ako fetovať

príbeh klubu Rómovia napredujú Žehňa

Utorok 17. novembra:

Žijú skromne, hrajú skvelo

Jasov vyhral dvakrát po sebe ligu. Prečo postup prenechal iným?

Streda 18. novembra:

Na spišské El Clásico prišlo aj tisíc ľudí

V Bystranoch si po prvom derby súperi posedeli, odvtedy už nie. Prečo?

Štvrtok 19. novembra

Nerozmieš? Mušiš še naučic

V Jarovniciach majú hráčov dosť. Kto im chýba?

Piatok 20. novembra

Vyhrali súťaž slušnosti, všetci sú z jednej ulice

Príbeh klubu Pod Šinebou Roma

Sobota 21. novembra

Bieli odišli, o postup sa bijú Rómovia

Malčice sú bez prehry na čele súťaže.

Nedeľa 21. novembra

Anti, kedy už konečne môžeme hrať?

Tréner zo Zlatých Klasov sa stará aj o deti z okolitých dedínPrečítané: 3836x