+ 1:05,74 min

37.

Lukáš Kubiš

+ 11:21,01 min

TOKIO. Olympijským víťazom v cyklistickej časovke jednotlivcov sa v Tokiu stal s výrazným náskokom Slovinec Primož Roglič.

Veľa síl obetoval príprave na Tour de France. Bezmála dva mesiace len trénoval. Vo Francúzsku už po troch etapách bolo po nádejách. Primož Roglič mal nepríjemný pád a o pár dní z pretekov odstúpil.

Dlhé týždne prípravy zužitkoval na olympijských hrách v Tokiu. V cestných pretekoch sa necítil najlepšie, ale časovku zobral útokom.

Za cieľom šliapal ďalej

Na prvom medzičase bol ešte druhý, za majstrom sveta Filipom Gannom o 3 desatiny sekundy, ale na ďalších už jasne viedol a svoj náskok zvyšoval obrovským tempom najmä v druhej polovici pretekov.

Zlato získal s viac ako minútovým náskokom.

Roglič bol taký koncentrovaný a pohrúžený do seba, že keď prešiel cieľom, neprestal šliapať do pedálov. Plnou rýchlosťou šiel ďalej. Zastavili ho až organizátori.

Pre Slovinsko vybojoval prvé olympijské zlato z cyklistiky.

Pri medailovom ceremoniáli na stupienok pre víťazov predviedol telemark. Doskočil do pozície v akej pristávajú skokani na lyžiach.

Roglič takto tradične oslavuje na pódiu. Do 21 rokov sa však naplno venoval skokom, dokonca bol juniorským majstrom sveta v súťaži družstiev. Slávu si však vybojoval už ako svetový cyklista.

"Je nesmierne náročné pokračovať, ak vám veci nevychádzajú tak, ako by ste chceli. Nikdy som neprestal na sebe pracovať a stále som veril. Som stále rovnaký a verím, že môžem dosiahnuť všetko, čo chcem," tešil sa Roglič.

Dumoulin obhájil striebro

Veľký boj bol o ďalšie dve medaily. V rozpätí 4 a pol sekundy finišovali štyria cyklisti. Striebro získal Dumoulin, bronz bral Austrálčan Rohan Dennis.

Dumoulin zopakoval svoj počin z Ria de Janiera 2016 a obhájil striebro. Pred piatimi rokmi nestačil na Švajčiara Fabiana Cancellaru.

"Primož dnes ukázal výkon ako z inej planéty. Získal som striebro, ale som veľmi šťastný," hovoril Dumoulin.

Medailisti z individuálnej časovky na OH v Tokiu 2020.
Medailisti z individuálnej časovky na OH v Tokiu 2020. (Autor: TASR/AP)

Dvojnásobný majster sveta z individuálnej časovky Dennis získal taktiež druhý cenný kov z OH. V Londýne 2012 vybojoval striebro v tímovej stíhačke na dráhe.

Smutný bol po olympijskej časovke majster Európy v tejto disciplíne - Stefan Küng. Skončil štvrtý. Len 4 desatiny sekundy od bronzu. A majstra sveta Taliana Gannu delili od tretej priečky necelé dve sekundy.

Slovák Lukáš Kubiš obsadil 37. priečku s mankom 11:21,01 min.

Dvadsaťjedenročný Kubiš, ktorý na poslednú chvíľu nahradil v nominácii zraneného Petra Sagana, na trati prekonal jediného súpera, Sýrčana Ahmada Badreddina Waisa z tímu utečencov.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Cestná cyklistika»Z Tour odstúpil pre zranenie, teraz je Roglič olympijským víťazom