Školácke chyby, červené karty a rozstrel. V bláznivom zápase uspeli Dáni

Hádzanári Dánska sa tešia z víťazstva nad Egyptom.
Hádzanári Dánska sa tešia z víťazstva nad Egyptom. (Autor: International Handball Federation/ twitter)
Miroslav Kováčik|27. jan 2021 o 20:30

MS v hádzanej poznajú všetkých semifinalistov.

BRATISLAVA. Obrovskú športovú drámu prinieslo hneď úvodné štvrťfinálové stretnutie na svetovom šampionáte v hádzanej mužov.

Úradujúci olympijskí víťazi a majstri sveta Dáni po neuveriteľnom priebehu zdolali domácich Egypťanov po sedemmetrovom rozstrele, keďže o osude duelu nerozhodli ani dve predĺženia.

Záverečné minúty boli strhujúce a chýbali im len fanúšikovia na tribúnach. Dokonca aj tí najlepší hádzanári na svete sa dopustili priam školáckych chýb.

Pripravili sa o šancu rozhodnúť

Dáni po prvom polčase viedli o tri góly a zdalo sa, že majú zápas pod kontrolou. V druhom polčase však Egypt manko zmazal a s veľkým favoritom držal krok po zvyšok celého súboja.

Tridsaťosem sekúnd pred koncom vyrovnal Magnus Landin Jacobsen na 28:28 a všetko nasvedčovalo tomu, že domáci budú mať k dispozícii posledný útok.

Dánsko - Egypt

Stav po polčase 16:13

Stav po riadnom hracom čase 28:28

Stav po I. predĺžení 34:34

Stav po II. predĺžení 35:35

Rozstrel 4:3

Spravili však zbytočnú chybu pri striedaní, z čoho pramenil dvojminútový trest a útok pre severanov.

Hviezdny hádzanár Mikkel Hansen však nezvládol prihrávku na pravé krídlo, a tak sa išlo do predĺženia.

V tom momente bol Mohamed Mamdouh zrejme najšťastnejší muž na svete, pretože práve on spôsobil spomenuté vylúčenie.

Skrat hviezdneho hráča

Aj v predĺžení mali Dáni prevahu a smerovali za postupom. Ešte v poslednej minúte pridaného času viedli o dva góly, Egypt následne znížil na 33:34.

Dáni mali posledný útok, čas neúprosne plynul.

Dve sekundy pred koncom rozhodcovia odpísali severanom pasívnu hru, Mikkel Hansen však nepoložil loptu na palubovku, ale nešportovo ju odhodil.

Trojnásobný najlepší hádzanár sveta dostal červenú kartu a daroval súperovi sedemmetrový hod. Muhammad Sanad zvládol hru nervov, Egypťania vstali z popola a nasledovalo druhé predĺženie.

Rozhodol najlepší brankár sveta

V ňom Dáni takmer nedali gól. Aj im však pomohlo zaváhanie súpera.

Ibrahím Almasrí v posledných sekundách zabránil súperovi rozohrať deväťmetrový hod, bol vylúčený a tentoraz zahrávali sedmičku Dáni.

Magnus Landin Jacobsen mal obrovské šťastie, ale lopta sa po jeho zakončení s pomocou pravej tyče odrazila za bránkovú čiaru.

Dráma napokon vyvrcholila rozstrelom, v ktorom bolo po štyroch sériách vyrovnané skóre 3:3. V piatej však zaváhal domáci Alí Zajn, keď jeho pokus zneškodnil v súčasnosti najlepší brankár planéty Niklas Landin.

Práve to bol rozhodujúci moment duelu, pretože krídelník Flensburgu-Handewitt Lasse Svan Hansen už nezaváhal.

Dáni tak natiahli svoju víťaznú sériu na majstrovstvách sveta na sedemnásť zápasov, hoci tentoraz uspeli až po predĺžení a rozstrele.

Egypťania neverili vlastným očiam, ronili slzy. Vedeli, že prepásli veľkú šancu.

Paradoxne, za najlepšieho hráča zápasu bol vyhlásený Alí Zajn, ktorý nepremenil rozhodujúci sedemmetrový hod.

Francúzi zvládli predĺženie

Súperom Dánska v semifinále majstrovstiev sveta budú Španieli, ktorí si poradili s hráčmi Nórska 31:26. Majstri Európy ťažili z výborného prvého polčasu (21:15) a tiež veľmi dobrého výkonu svojho brankára.

Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Francúzsko a Švédsko. Oveľa viac sa na postup nadreli hráči z krajiny galského kohúta, ktorí zdolali Maďarov 35:32 po predĺžení.

Najjednoznačnejšie víťazstvo dosiahli Švédi, ktorí deklasovali Katar 35:23.  Zaujímavosťou je, že Švédi svoj doposiaľ posledný titul majstrov sveta získali v roku 1999, keď šampionát hostil podobne ako v týchto dňoch Egypt.

MS v hádzanej mužov - štvrťfinále

• Dánsko - Egypt 39:38 po 7 m hodoch (16:13, 28:28, 35:35)
  • Švédsko - Katar 35:23 (14:10)
  • Španielsko - Nórsko 31:26 (21:15)
  • Francúzsko - Maďarsko 35:32 pp (12:14, 30:30)

Domov»Halové športy»HádzanỊkolácke chyby, červené karty a rozstrel. V bláznivom zápase uspeli Dáni