Tom Brady s trofejou pre víťaza konferencie NFC.
Tom Brady s trofejou pre víťaza konferencie NFC. (Autor: SITA/AP)
Miroslav Kováčik|25. jan 2021 o 09:55

Tampa Bay bude mať výhodu domáceho ihriska.

BRATISLAVA. Keď v marci minulého roka oznámil prestup do Tampy Bay, mnoho fanúšikov amerického futbalu bolo skeptických.

Vraj už na to nemá a z priemerného klubu, ktorý nebol dvanásť rokov v play off nedokáže spraviť kandidáta na titul.

Tom Brady však znovu potvrdil, že je zrejme najlepším hráčom v bohatej histórii NFL. Už 43-ročný quarterback doviedol svoj tím k víťazstvu v konferencii NFC, vďaka nedeľňajšiemu triumfu nad Green Bay Packers 31:26.

Už desiatykrát si tak zahrá v Super Bowle, pričom žiaden iný hráč nebojoval o trofej Vinca Lombadriho viac ako šesťkrát.

Navyše, tohtoročný Super Bowl hostí Raymond James Stadium, takže Tampa Bay Buccaneers sa stane vôbec prvým tímom, ktorý bude hrať rozhodujúci duel sezóny na domácej pôde. Jediný titul získala v roku 2003.

Jeho chyby napravila obrana

Brady nahádzal v konferenčnom finále 280 yardov a do začiatku tretej štvrtiny bol jeho výkon takmer bezchybný. Trikrát našiel spoluhráča v end zóne súpera a Tampa Bay komfortne viedla 28:10.

Následne však Brady začal chybovať, a to dosť výrazne. Na konto si trikrát pripísal tzv. interception, teda jeho prihrávku zachytila obrana súpera.

Najmä vďaka týmto chybám sa Green Bay dostalo späť do hry, no v kľúčových momentoch podržala Bradyho výborná defenzíva Buccaneers.

"Je skvelé dosiahnuť ďalšie víťazstvo na ihrisku súpera. Kto by si z nás niekedy pomyslel, že budeme hrať Super Bowl doma, ale dali sme to. Myslím, že defenzíva hrala veľkolepo," zhodnotil Brady.

Stane sa iba štvrtým quarterbackom v histórii NFL, ktorý si zahrá Super Bowl vo farbách dvoch rôznych mužstiev. Doma má už šesť prsteňov pre víťaza, pričom všetky dosiahol ako hráč New England Patriots.

V tohtoročnom play off zdolal už druhú legendu NFL, po Drewovi Breesovi aj Aarona Rodgersa. Obaja snívali o druhom triumfe v Super Bowle, ale stopku im vystavil hráč, ktorého v roku 2000 draftovali až zo 199. miesta.

Mahomes môže napodobniť Bradyho

Súperom Tampy Bay bude obhajca minuloročného triumfu Kansas City Chiefs. Mužstvo okolo hviezdneho quarterbacka Patricka Mahomesa zdolalo vo finále konferencie AFC Buffalo Bills pomerne hladko 38:24.

Hostia sa síce rýchlo dostali do vedenia 9:0, ale v druhej štvrtine inkasovali 21 bodov, čo sa ukázalo byť ako rozhodujúce. Dvakrát dosiahol touchdown líder ofenzívy Kansasu Travis Kelce.

Zaujímavosťou je, že posledným mužstvom, ktoré dokázalo obhájiť triumf v Super Bowle boli v rokoch 2004 a 2005 Patriots na čele s Bradym.

Pozitívnou správou je, že napriek nelichotivej pandemickej situácii bude môcť sledovať finálový zápas NFL približne 22000 divákov, čo je tretina z celkovej kapacity Ryamond James Stadium.

Z nich bude 7500 zdravotníckych pracovníkov, ktorým vedenie zámorskej profiligy poskytlo vstupenky. Musia byť však už zaočkovaní proti koronavírusu.

Super Bowl LV sa uskutoční v nedeľu 7. februára 2021.

Domov»Ďalšie športy»Americký futbal»Brady to dokázal. Z priemerného tímu spravil účastníka Super Bowlu