Matej Tóth na maratóne podporí pacientov s ochorením kostnej drene

Matej Tóth (v strede) na sobotňajšom slávnostnom otvorení maratónu.
Matej Tóth (v strede) na sobotňajšom slávnostnom otvorení maratónu. (Autor: Korzár/Judita Čermáková)
TASR|30. sep 2017 o 15:38

Do tímu sa zapojí 230 bežcov.

KOŠICE. Slovenský športovec roka 2016, olympijský šampión z Ria de Janeiro a majster sveta z Pekingu Matej Tóth v nedeľu podporí počas najstaršieho európskeho maratónu pacientov s mnohopočetným myelómom.

Spolu so svojím osobným trénerom Matejom Spišiakom a fyzioterapeutom Denisom Freudenfeldom na 94. ročníku košického Medzinárodného maratónu mieru (MMM) upozornia na nebezpečné, no dnes už dobre liečiteľné ochorenie kostnej drene.

K najslávnejšiemu slovenskému atlétovi sa v Košiciach pridajú i odborníci z lekárskej obce, pacienti s mnohopočetným myelómom či ich rodiny. Do tímu sa spolu zapojí 230 bežcov.

Informovala Mária Halajová z agentúry Tajpan, ktorá mediálne zastupuje Slovenskú myelómovú spoločnosť.

Autogramiáda favoritov MMM v Košiciach a Diamantový klub: fotogaléria

30.9.2017

Odpracované úspechy

Tóth mal k športu blízko už ako dieťa, od začiatku však nebol veľkou hviezdou či nečakaným talentom a všetky svoje úspechy si musel ťažko odpracovať.

"My sme ešte boli tá šťastná generácia, ktorá prišla zo školy, vyšla na ulicu, behala, bicyklovala, skákala a hrala futbal, hokejbal. Keď som bol na talentových skúškach, nebol som žiadny veľký talent, ktorý by tam hviezdil. Celá moja kariéra je charakteristická takou postupnosťou," hovorí slovenský reprezentant.

Každý rok zvládol viac kilometrov a jeho výkony boli postupne čoraz lepšie.

"Takto som sa dopracoval z toho chlapca, nad ktorým tréner možno zalomil rukami, keď ho zbadal, až na olympijského víťaza," povedal Tóth.

Dôležitá je skorá diagnostika

Mnohopočetný myelóm je choroba, s ktorou sa dá efektívne bojovať, ak sa včas odhalí.

Najúspešnejší slovenský chodec spolu so svojím tímom chce v Košiciach dodať nádej a motiváciu všetkým pacientom a ich rodinám, ktorých na ceste za zdravím čakajú rôzne úskalia.

Za pacientov trpiacich mnohopočetným myelómom pobeží aj kvestor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Michal Tkáč, riaditeľka košickej Železničnej nemocnice s poliklinikou Mária Grüllingová či množstvo pacientov a ich rodín, ktorí sa rozhodli pomôcť zvýšiť povedomie o tejto zákernej chorobe.

"Mnohopočetný myelóm je druhé najčastejšie onko-hematologické ochorenie," hovorí hematologička-onkologička a predsedníčka Slovenskej myelómovej spoločnosti Zdenka Štefániková.

Dodala, že v posledných 10 až 15 rokoch však jeho liečba pokročila natoľko, že je dnes možné úspešne myelóm eliminovať. Dôležitá je aj čím skoršia diagnostika.

Stovky prípadov na Slovensku

Mnohopočetný myelóm je zriedkavé ochorenie kostnej drene, predstavuje zhruba jedno percento všetkých rakovín.

Podľa informácií Slovenskej myelómovej spoločnosti ním v súčasnosti trpí 84 000 ľudí v Európe, pričom 600 prípadov pochádza zo Slovenska.

Odborníci sa domnievajú, že toto číslo môže byť v skutočnosti oveľa vyššie. Preto upozorňujú na jeho existenciu a prvotné príznaky.

Najčastejšími symptómami a vedľajšími účinkami tohto ochorenia sú bolesť kostí, zlomeniny kostí, únava, opakované alebo pretrvávajúce infekcie, poškodenie obličiek a hyperkalcémia, čiže zvýšená hladina vápnika v krvi.

Mnohopočetný myelóm sa ráta medzi chronické, nevyliečiteľné ochorenia, no na druhej strane dobre liečiteľné. Pacienti s ním môžu prežiť skutočne kvalitný život ešte ďalších 20 rokov.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Matej Tóth na maratóne podporí pacientov s ochorením kostnej drene