Slováci sa v úvodnom stretnutí na MS trápili, Talianov zdolali až po predĺžení

Slovenskí hokejisti dosiahli prvú výhru na šampionáte.
Slovenskí hokejisti dosiahli prvú výhru na šampionáte. (Autor: TASR)

Slovenskí hokejisti získali dva body.

MS v hokeji 2017:

A-skupina:

Slovensko - Taliansko 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 7. Miklík (Jánošík, Čerešňák), 59. L. Hudáček (Miklík, Sersen), 63. Čerešňák (Bližňák, Skokan) - 36. Morini (Frigo), 43. Frigo (Scandella).

Rozhodcovia: Gouin (Kan.), Jeřábek (ČR) - Leermakers (Hol.), Otmachov (Rus.), vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 12.229 divákov.

Slovensko: Hudáček - Čajkovský, Sersen, Čerešňák, Jánošík, Gernát, Mikuš, Trška, Šedivý - Dravecký, Hudáček, Skokan - Miklík, Bližňák, Haščák - Kudrna, Cingeľ, Hrnka - Skalický, Suja, Šťastný

Taliansko: Andreas Bernard - Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, S. Marchetti, Egger, Miglioranzi, Glira - Scandella, Morini, Frigo - Insam, Anton Bernard, Traversa - D. Kostner, Andergassen, S. Kostner - Lambacher, Goi, Frank

KOLÍN NAD RÝNOM. Slovenskí hokejoví reprezentanti zdolali v úvodnom zápase na MS v hokeji 2017 súperov z Talianska 3:2 po predĺžení.

Do vedenia ich v 7. minúte poslal Miklík, no Slováci z aktívnej hry v prvej polovici zápasu ďalší gól nevyťažili a v 36. minúte o náskok prišli.

Pozrite si, ako Slováci zdolali Talianov: fotogaléria

7.5.2017

Taliani sa v 43. minúte dostali do vedenia, no počas hry so šiestimi hráčmi vyrovnal Libor Hudáček. O rozhodujúci gól sa v 3. minúte predĺženia postaral obranca Peter Čerešňák.

V osemnástom vzájomnom súboji sa zrodila trinásta výhra Slovákov, na svojom konte majú aj štyri prehry. Už v nedeľu 7. mája čaká na Slovákov ďalší zápas, od 20.15 h si zmerajú sily s Lotyšmi.

Hlasy po stretnutí:

/zdroj: RTVS, TASR/

Peter Čerešňák, obranca a strelec víťazného gólu SR: "Chvalabohu to dopadlo tak ako to dopadlo, lebo by nás mrzelo, keby sme v tomto zápase stratili ďalšie body. Mali sme šance, mali sme presilovky, ale najväčšia chyba bola v tom, že sme ich nepremenili. Mohol to byť pokojný zápas, ale takto to bola kovbojka."

Július Šupler, asistent trénera SR: "Bol to pre nás ťažký vstup do turnaja. Chlapci boli viac nabudení, ako by bolo optimálne. Mohli sme rozhodnúť už v prvej tretine. V druhej sme nehrali dobre, veľa sme boli pri mantineloch a za bránkou. V tretej sme dostali gól na 1:2, museli sme do toho zasiahnuť a dohrávali sme už len na tri formácie. Dali sme gól v power-play a nakoniec sme v predĺžení vyhrali. Ja si to cením, je to nové mužstvo, deväť nováčikov, chalanom treba držať palce a veríme, že výkony sa zlepšia."

Libor Hudáček, útočník a strelec druhého gólu SR: "Zapli sme a ďakujeme za dva body. Pri tom mojom góle som videl, že Michel bude strieľať a čakal som na dorážku. Padlo mu to tam tuším od ramena. Dúfam, že za tú hymnu dostanú pokutu. Proti Lotyšsku sa musíme zlepšiť najmä v našom pásme a prechádzať rýchlejšie do útokov. Majú dobré mužstvo, dnes to potvrdili, keď vyhrali 3:0."

Július Hudáček, brankár SR: "Chvalabohu za dva body. Natrápili sme sa na ne. Hrali sme dobre 50 minút, mali sme šance, boli sme aktívni, ale nedali sme góly. mali sme rozhodnúť už v prvej polovičke zápasu. Snažil som sa stále myslieť pozitívne, chcel som si robiť svoju robotu a snažil som sa pomôcť chalanom. Veril som, že ten gól dáme."

Stefan Mair, tréner Talianska

Michal Sersen, obranca SR: "Nebolo to jednoduché, keďže Taliani výborne pokrývali priestor pred svojou bránou. Mali sme viac z hry, no nedarilo sa nám streliť ďalší gól. Napokon sme radi aj za víťazstvo po predĺžení."

Michal Čajkovský, obranca SR: "Ťažko povedať, čo sa stalo. Mali sme šance, no nedali sme z nich góly. Súper mal málo striel a skóroval. Ťažko sa to hodnotí. Mali sme proti Talianom viac presiloviek a nedali sme z nich gól. V dnešnom hokeji je to zbraň a musíme to využívať.“

Zdeno Cíger, tréner SR: "Za toto víťazstvo môžeme byť veľmi radi. Robili sme veľa chýb, ale hráči veľmi chceli. Ja verím, že nás tento zápas posunie psychicky a že proti Lotyšsku budeme hrať lepší hokej. Musíme hrať jednoduchšie, najmä v strednom pásme. Ale boli sme nervózni, máme veľa nováčikov. V závere som mal chuť skočiť na ľad."

Stefan Mair, tréner Talianska: "Nemali sme dobrý začiatok s naším mladým tímom. V prvej tretine sme nemali na ľade veľa miesta, no keď sa nám podarilo vyrovnať, tak sme sa osmelili. Som veľmi rád, že sa naši mladí hokejisti ukázali v dobrom svetle.“

Online prenos MS v hokeji 2017: Slovensko - Taliansko

Majstrovstvá sveta Skupina A 2016/2017
06.05.2017 o 16:15
3:2
(1:0, 0:1, 1:1, 1:0)
63' minúta
Ukončený
Taliansko
Prehľad
Góly a asistencie: 7. Miklík (Jánošík, Čerešňák), 59. L. Hudáček (Miklík, Sersen), 63. Čerešňák (Bližňák, Skokan) – 36. Morini (Frigo), 43. Frigo (Scandella, Frank). Rozhodca: Gouin (CAN), Jeřábek (CZE) – Leermakers (NED), Otmachov (RUS).
Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala v prvom zápase na MS proti Taliansku víťazstvo 3:2 po predĺžení. Zverenci Zdena Cígera začali duel lepšie, keď ich poslal do vedenia Michel Miklík. S tesným náskokom sa však uspokojili, postupne dostali súpera do hry a Taliani boli maximálne efektívni. V druhej tretine sa presadil z dorážky Giovanni Morini a v tretej časti skóroval Luca Frigo. Slovákom sa potom vôbec nedarilo, nevedeli si vypracovať šance, ale v úplnom závere dokázali vyrovnať vďaka Liborovi Hudáčkovi. V predĺžení sa mohli tešiť Taliani, no Giulio Scandella nepremenil nájazd a sledoval, ako rozhodol Peter Čerešňák. Zajtra o 20:15 nastúpi Slovensko proti Lotyšsku.
Organizátori si pripísali na svoje konto prvý vážnejší prešľap. Pre technické problémy si slovenskí hokejisti nemohli zaspievať hymnu po víťazstve. Fanúšikovia na tribúne reagovali piskotom a bučaním.
Strely na bránu: 32 – 19.
Najlepší hráči zápasu: Michal Čajkovský (Slovensko) – Andreas Bernard (Taliansko).
Koniec zápasu.
62:45

62:45
goalSlovensko dalo gól! Je rozhodnuté. Víťazný presný zásah si pripísal na svoje konto PETER ČEREŠŇÁK, ktorého nahodenie od modrej čiary zapadlo do siete. Andreas Bernard mal zakrytý výhľad a nemohol veľa urobiť. Asistencie: Mário Bližňák, Dávid Skokan.
62:15
V hre troch proti trom nemáme prevahu v korčuliarskych schopnostiach. Taliani nám dokážu úspešne sekundovať.
61:30
Michel Miklík nahodil puk pred bránu, kde sa pokúsil o zaujímavý teč Marcel Haščák. Z náročnej pozície mieril tesne vedľa.
60:37
importantMichal Sersen nestíhal v korčuliarskom súboji s Giuliom Scandellom, ktorý sa dostal do samostatného nájazdu. Jeho blafákové zakončenie však vystihol Július Hudáček.
60:01
Začalo sa predĺženie.
Strely na bránu: 31 – 17.
Pred začiatkom zápasu by slovenskí hokejisti určite nebrali remízu v riadnom hracom čase, ale teraz sú radi aj za jeden bod. Proti outsiderovi turnaja z Talianska prehrávali 1:2, no minútu pred záverečnou sirénou vyrovnal Libor Hudáček a posunul duel do predĺženia.
60:00
Tretia tretina sa skončila.
59:45
Slováci získali puk v strednom pásme po chybnej rozohrávke Talianska, ale Tomáš Hrnka vnikol do ofsajdovej pozície.
58:56

58:56
goalSlovensko dalo gól! V úplnom závere je vyrovnané. Michel Miklík prudko vypálil od modrej čiary a LIBOR HUDÁČEK z dorážky pretlačil puk za chrbát Bernarda. Fanúšikovia si pýtajú ešte jeden. Asistencie: Michel Miklík, Michal Sersen.
58:51
importantZdeno Cíger si zobral oddychový čas, pretože jeho zverenci získali vhadzovanie pred Bernardom. Do konca riadneho hracieho času zostáva posledných 69 sekúnd.
58:40
importantHudáček je už na striedačke a Slováci hrajú v šestici. Sú však ďaleko od talianskej brány.
58:10
Július Hudáček chcel už viackrát odísť na hráčsku lavicu, ale jeho kolegovia nevedia získať útočné pásmo.
57:28
Po vyhranom vhadzovaní bol voľný na modrej čiare Martin Gernát, ktorý si potiahol puk bližšie k bráne a švihom preveril Bernarda.
57:22
Lukáš Cingel ostal zabudnutý na osi klziska, čo využil na streľbu. Andreas Bernard situáciu dobre videl a puk schoval v náručí. Reklamnú prestávku teraz využívajú tréneri na krátky timeout.
56:40
Taliani dobre bránia stredné pásmo a Slovákom nič nedovoľujú. Postupne sa približujú k veľmi dôležitému triumfu.
55:30
Andrej Kudrna vystrelil švihom z ľavého krídla, no išlo len o propagačný pokus, ktorý Bernarda nevystrašil.
54:35
Michel Miklík skúsil pohotovú koncovku bekhendom z tesnej blízkosti, ale z uhla nemohol prekvapiť výborne chytajúceho Bernarda.
53:56
Michal Sersen nebezpečne vystrelil spoza viacerých hráčov, Andreas Bernard puk nevidel, ale ani nemusel, pretože letel vedľa brány.
53:37
Čas sa kráti a tlak slovenského výberu stále neprichádza. Po zakázanom uvoľnení Talianov sa však vhadzuje pred Bernardom.
52:23
Slovákom sa nedá uprieť snaha. Od inkasovaného gólu pridali, chcú minimálne vyrovnať, no v koncovke sa len hľadajú.
51:48
Michal Sersen vystrelil príklepom od modrej čiary, puk jemne tečoval pred bránou Dávid Skokan, ale nebol presný.
51:00
Do konca riadneho hracieho času zostáva posledných deväť minút. Slovensko sa trápi v útočnej fáze.
49:40
Slovenskí hokejisti márne hľadajú hernú pohodu. Puky im odskakujú, nevedia sa usadiť v útočnom pásme a čakajú na šance.
49:06
Vladimír Dravecký vnikol do útočného pásma, švihom vystrelil spoza talianskeho hráča, no opäť našiel iba pripraveného Andreasa Bernarda.
48:16
Tomáš Hrnka výborne tečoval prudkú strelu Martina Gernáta od modrej čiary, ale Bernard bol na správnom mieste.
47:50
Adam Jánošík chcel doniesť puk do útočného pásma, ale jeho spoluhráči neboli dostatočne trpezliví a vznikol z toho ofsajd.
47:00
Slováci otvorili hru, čo mohol využiť Giulio Scandella. Zakončoval z tesnej blízkosti, ale nemal ideálny strelecký uhol a minul bránu.
46:15
Taliani nazbierali sekundy pri mantineli v útočnom pásme a potom išli vystriedať. Teraz budú hrať maximálne účelne.
45:20
Čas plynie pre slovenský výber veľmi rýchlo. Fanúšikovia na tribúnach sa snažia podporiť zverencov Zdena Cígera.
44:23
Alex Lambacher oslobodil svoj tím iba za cenu zakázaného uvoľnenia. Slováci dostali výhodu vhadzovania v útočnom pásme.
43:20
Slovenskí hokejisti vstúpili do tretej tretiny najhorším možným spôsobom. Je na nich vidieť, že im zväzuje ruky nervozita a teraz sa dostali ešte pod väčší tlak.
42:41

42:41
goalTaliansko dalo gól! Slováci si koledovali o druhý puk vo vlastnej sieti a dočkali sa. Najskôr nevyužili prečíslenie dvoch proti jednému Giulio Scandella s Lucom Frigom, ale potom si rovnaká dvojica zopakovala spoluprácu. Scandella nahodil puk od modrej čiary a LUCA FRIGO ho tečoval za chrbát Júliusa Hudáčka. Asistencie: Giulio Scandella, Daniel Frank.
42:08
Ďalší icing Slovákov. Andrej Šťastný predĺžil puk do útočného pásma, ale nevšimol si, že vpredu nemá žiadneho spoluhráča.
41:42
Chyba v rozohrávke slovenského tímu. Martin Gernát vyprodukoval nepresnú prihrávku, z čoho rezultovalo zakázané uvoľnenie.
41:01
Mário Bližňák neskóroval z výbornej pozície medzi kruhmi. Útočník Liberca bol sám, mal dostatok času na koncovku, ale minul bránu.
40:24
importantJúlius Hudáček sa postaral o krátku zástavu sŕdc slovenských fanúšikov. Po nenápadnej strele z pravej strany mu takmer prepadol puk za chrbát.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Strely na bránu: 21 – 11.
Druhé dejstvo sa nieslo v podobnom duchu ako to úvodné. Slováci boli naďalej o niečo aktívnejší, mali výhodu troch presiloviek, ale doplatili na slabú efektivitu. Naopak, Taliansko využilo zaváhanie našich hráčov a vďaka Morinimu vyrovnalo na 1:1.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:50
importantLukáš Cingel spálil veľkú šancu na vyrovnanie. Po presnej presilovkovej kombinácii na jeden dotyk zakončoval spomedzi kruhov, ale Andreas Bernard opäť podržal svoj tím.
39:20
Michel Miklík dostal presnú prihrávku do voľného priestoru na ľavom krídle, do puku sa oprel príklepom, no chýbala mu presnosť.
38:44
Elitná slovenská formácia strávila celých štyridsať sekúnd presilovky v útočnom pásme, no vyprodukovala iba strelu Draveckého do pripraveného Bernarda.
38:04
Vylúčenie v tíme Taliansko (Giovanni Morini – 2 min., držanie).
37:43
Peter Trška rozohral priamo na hokejku napádajúceho Taliana, ale ten nedokázal skrotiť puk a neohrozil Júliusa Hudáčka.
36:57
Po strele Lukáša Cingela vznikla pred bránou neprehľadná situácia. O dorážku sa snažil najmä Tomáš Hrnka, ale Bernard s podporou spoluhráčov odolal.
36:31
Juraj Mikuš zachytil puk evidentne za modrou čiarou, ale napriek tomu ho potiahol do útočného pásma a vystavil svoj tím do ofsajdu.
35:30
Adam Jánošík obkrúžil taliansku bránu, protihráči mu nevenovali pozornosť, a tak zblízka dokázal ohroziť Bernarda.
35:06

35:06
goalTaliansko dalo gól! Slovenskí hokejisti zbytočne stratili puk vo vlastnom obrannom pásme, dostali sa pod tlak súpera a zblízka napokon úspešne dorážal GIOVANNI MORINI. Asistencia: Luca Frigo.
34:05
importantKrátko po skončení oslabenia sa dostal do samostatného nájazdu Libor Hudáček. Slovenský útočník skúsil blafák na bekhend, no Andreas Bernard mu puk vypichol.
33:23
Talianom sa podarilo zatlačiť slovenský výber, ale po nepresnej strele z ľavého krídla sa pripravili o výhodu útočného pásma.
32:15
Marco Insam výborne vystrelil od modrej čiary. Jeho príklep však smeroval tesne vedľa brány a Hudáček nemusel zasahovať.
31:54
Vylúčenie v tíme Slovensko (Martin Gernát – 2 min., krosček).
31:15
Július Hudáček po dlhom čase zasahoval. Od modrej čiary vystrelil príklepom Luca Zanatta, no iba priamo do slovenského brankára.
30:44
Slováci nevyužili ani tretiu presilovku v dnešnom zápase. V hre piatich proti štyrom si vedia vytvoriť tlak, súpera držia v jeho obrannom pásme, ale v koncovke sa trápia.
30:00
Odrazený puk v okolí bránkoviska sa dostal až na hokejku voľného Adama Jánošíka, ale ten zblízka nedokázal skórovať.
29:40
Michal Čajkovský opäť nahadzoval puk pred bránu, kde sa jeho spoluhráči snažili o dorážku. Taliansky brankár všetko vyriešil.
29:14
Michal Čajkovský nabil na modrej čiare postavenému Liborovi Hudáčkovi, ale jeho príklep zneškodnil Andreas Bernard.
28:44
Vylúčenie v tíme Taliansko (Alex Lambacher – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou).
28:00
Talianom vyšiel rýchly prechod stredným pásmom, no Giulio Scandella zakončoval tiesnený a Július Hudáček zasiahol bez problémov.
27:30
Peter Čerešňák kvalitne vystrelil príklepom od modrej čiary. Andreas Bernard jeho delovku vyrazil do rohu.
27:07
importantLibor Hudáček potiahol puk po ľavom krídle, bekhendom ho poslal medzi kruhy, kde stál pripravený Michal Čajkovský a príklepom preveril Bernarda.

26:11
Slovenskí reprezentanti trávia veľa času v útočnom pásme, ale sú vytláčaní iba do rohov, odkiaľ Bernardovi nehrozí veľké nebezpečenstvo.
25:23
Andreas Bernard vyšiel vysoko z bránkoviska, čo takmer využil Pavol Skalický. Taliansky gólmán mu puk vypichol na poslednú chvíľu.
24:30
Taliani síce nehrozia v útoku, ale bránia sa bez väčších problémov a Slovákov nútia strieľať prevažne od modrej čiary.
23:46
Slovenský výber si pripisuje druhú nevyužitú presilovku v zápase. V početných výhodách si nedokázal vytvoriť gólové šance.
23:02
Libor Hudáček ponúkol strieľanú prihrávku Draveckému, ale jeho teč smeroval nad bránu. Strelu Čajkovského od modrej čiary zlikvidoval Andreas Bernard.
22:20
Najlepší taliansky bek Thomas Larkin získal puk za vlastnou bránou a vyhodil ho cez všetky čiary až k Hudáčkovi.
21:46
Vylúčenie v tíme Taliansko (2 min. – príliš veľa hráčov na ľade). Trest odpyká Tommaso Traversa.
21:42
Tommaso Traversa vyviezol puk cez stredné pásmo a na útočnej modrej vypálil príklepom. Július Hudáček bol pripravený.
20:54
Nasledujúcu akciu slovenského výberu zastavilo ofsajdové postavenie. Cíger posiela na ľad druhú formáciu.
20:26
Libor Hudáček bol tiesnený trojicou talianskych hokejistov, no dostal sa k strele švihom, ktorá smerovala nad bránu.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Strely na bránu: 8 – 4.
Slovenská hokejová reprezentácia má za sebou úvodnú tretinu súboja proti Taliansku. V kolínskej LANXESS Arene potvrdzuje úlohu favorita, má viac z hry a vedie 1:0 vďaka presnej dorážke Michela Miklíka. Po strelenom góle sa však zápas upokojil, tempo upadlo a šance na oboch stranách nepribúdali.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:29
Armin Hofer vystrelil z pravého krídla, Július Hudáček vyrazil puk iba pred talianskeho útočníka, no ten nebol dostatočne pohotový a presný.
18:37
Ďalšia prudká rana od modrej čiary. Michal Čajkovský opäť našiel iba pripraveného talianskeho brankára Andreasa Bernarda.
17:52
Na opačnej strane sa prezentoval tvrdým príklepom Eduard Šedivý. Andreas Bernard jeho pokus vyrazil do rohu klziska.
17:25
Stefano Marchetti prudko vystrelil od modrej čiary, ale trafil iba pred sebou stojaceho slovenského obrancu.
16:40
Taliansky tím získal puk za vlastnou bránou a snaží sa vystriedať. Náš súper využíva tieto momenty na krátky oddych.
16:00
Taliansko dobre vykrýva priestor v strednom pásme. Slováci sa ťažko dostávajú cez piatich súperov stojacich blízko seba.
15:10
Slovenskí hokejisti kontrolujú puk aj vývoj hry, ale stále vedú iba o jeden gól a už dlhšie si nevypracovali gólovú šancu.

14:15
Michal Čajkovský uplatnil svoje fyzické parametre v osobnom súboji a Taliana od seba doslova odrazil ako od steny.
13:30
Štvrtá slovenská formácia bola dlho usadená v útočnom pásme, ale puk si posúvala iba popri mantineli.
12:52
Vylúčený Alex Lambacher sa vrátil na ľadovú plochu. Slováci svoju prvú presilovku v zápase nevyužili.
12:20
Neprehľadná situácia pred talianskou bránou. Andreas Bernard zastavil puk na čiare a napriek početným dorážkam Miklíka situáciu ustál.
11:40
Peter Čerešňák prudko nastrelil puk od modrej čiary, pred bránou ho tečoval tesne nad brvno Marcel Haščák.
11:16
Začiatok početnej prevahy slovenským reprezentantom nevyšiel. Po ofsajde sa rozhodol tréner Cíger vystriedať formácie.
10:52
10:23
Pri signalizovanom vylúčení Slovensko tlačí Talianov v ich obrannom pásme. Hokejisti z Apeninského polostrova by potrebovali prerušiť hru.
09:30
Slováci diktujú tempo hry a súper len vyčkáva v strednom pásme, kde prehusťuje priestor až piatimi korčuliarmi.
08:43
Martin Gernát dvakrát po sebe nebezpečne zakončoval. Jeho pokus od modrej čiary vyrazil Bernard a následná strela z pravého krídla minula cieľ.
07:46
importantTaliani mali príležitosť na rýchle vyrovnanie. Pred Hudáčkom sa ocitol Daniel Frank a z tesnej blízkosti takmer schladil slovenských hokejistov.

06:58
goalSlovensko dalo gól! Adam Jánošík sa vydal dopredu, prešiel cez modrú čiaru a švihom ohrozil Bernarda. Taliansky brankár puk iba vyrazil a MICHEL MIKLÍK zblízka nemal problém namieriť do odkrytej siete. Asistencie: Adam Jánošík, Peter Čerešňák.
06:00
Slovenskému tímu sa nepodarilo prejsť stredným pásmom. Trška zaviezol puk za vlastnú bránu a nechal spoluhráčov vystriedať.
05:04
Július Hudáček mal prvýkrát prácu. Diego Kostner vystrelil švihom priamo na jeho pripravenú lapačku.
04:40
Juraj Mikuš nebezpečne nahodil puk od modrej čiary, pred bránou bolo veľa hráčov, ale Andreas Bernard úspešne zasiahol.
04:09
Slováci od úvodu kontrolujú hru a snažia sa prepracovať do útočného pásma. Zatiaľ im chýba presnosť vo finálnej fáze.
03:45
Vladimír Dravecký preváhal ideálny moment na zakončenie, taliansky zadák ho dobre sledoval a zobral mu puk.

03:10
Michal Čajkovský chcel dostať Slovákov do pásma vďaka nastrelenému puku. Jeho snaha však nebola úspešná.
02:34
importantEduard Šedivý podporil útok, dal spätnú prihrávku na svojho tímového kolegu z Košíc Jakuba Suju, ale jeho pohotová koncovka smerovala tesne nad bránu.
02:09
Slováci pokračujú v aktívnejšej hre ako súper. Od modrej čiary strieľal Juraj Mikuš, no iba do náručia Andreasa Bernarda.
01:40
Andrej Kudrna získal puk v strednom pásme, po pravej strane sám unikal Talianom, ale namiesto strely zvolil prihrávku na Šťastného.
01:00
Prvá ofenzívna akcia Slovenska takisto nedopadla ideálne, pretože Michel Miklík stratil puk za bránou.
00:25
Po slovenskom zakázanom uvoľnení sa Taliani prvýkrát dostali do útočného pásma, ale o puk rýchlo prišli.
00:01
Úvodné buly dopadlo lepšie pre Talianov, ktorí nastúpili v bielych dresoch. Slováci dnes zvolili tmavomodré.
00:01
Stretnutie sa práve začalo.

V kolínskej LANXESS Arene je všetko pripravené na začiatku duelu. V hľadisku majú podľa očakávania prevahu slovenskí fanúšikovia, ktorí sa bavia tancom alebo skandovaním. Chýbajú nám už iba hráči jednotlivých tímov.

Úvodné zostavy:

Slovensko: J. Hudáček (J. Laco) – Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš (A), Gernát, Šedivý, Trška – Skokan, Dravecký (C), L. Hudáček – Miklík (A), Bližňák, Haščák – Cingel, Kudrna, Hrnka – Suja, A. Šťastný, Skalický.

Taliansko: And. Bernard (Cloutier) – T. Larkin, L. Zanatta, Hofer, Helfer (A), Egger, Marchetti, Miglioranzi, Glira – Scandella, Morini, Frigo – Insam, Ant. Bernard (C), Traversa – Andergassen, D. Kostner (A), S. Kostner – Goi, Lambacher, Frank.

Rozhodca: Gouin (CAN), Jeřábek (CZE) – Leermakers (NED), Otmachov (RUS).

Aj Vlado Dravecký je #MadeOfHockey! ???????????? #Slovensko #CCM

Príspevok, ktorý zdieľa CCM Hockey Slovakia (@ccmhockeyslovakia),

Slovenské spomienky na Kolín
Majstrovstvá sveta v roku 2001 sa konali v troch nemeckých mestách (Kolín, Norimberg a Hannover) a Slováci otestovali ľad vo všetkých halách. Základnú skupinu absolvovali v Norimbergu a v rámci nadstavbovej časti sa sťahovali do vtedajšej Köln Areny. V troch dueloch zaznamenali iba jedno víťazstvo nad Ukrajinou, pretože potom podľahli Švédom aj Američanom. Stačilo to na postup do hannoverského štvrťfinále, kde nestačili na Česko. O deväť rokov neskôr sa slovenskí hokejisti opäť vrátili do Kolína. Program turnaja bol pre nich priaznivejší, pretože v meste na rieke Rýn strávili celý šampionát. Omladený tím pod vedením Glena Hanlona predviedol v základnej skupine solídne výkony. S favorizovanými Rusmi síce tesne prehral, ale potom zvládol duely proti Bielorusku a Kazachstanu. Do nadstavbovej fázy vstupovali Slováci s reálnou šancou na prienik do štvrťfinále. Navyše proti ním stáli Dáni, Fíni a Nemci, proti ktorým si trúfali na zisk bodov. Postupové plány však naštrbila vysoká porážka 0:6 s Dánskom, nasledovala prehra 2:5 s Fínskom a definitívny koniec na podujatí znamenal výsledok 1:2 proti Nemecku. V súčte dvoch MS má Slovensko v Kolíne negatívnu bilanciu. V deviatich vystúpeniach až šesťkrát prehralo a triumfovalo iba nad Ukrajinou, Kazachstanom a Bieloruskom.

LANXESS Arena
Celková kapacita multifunkčnej arény môže dosiahnuť až hodnotu 20 000 divákov, ale na hokejové zápasy je pripravených presne 18 500 miest. Bola postavená v roku 1999 a už dvakrát hostila svetový šampionát. V roku 2001 ju však organizátori nevyužili na rozhodujúce duely play-off. To sa stalo až v roku 2010. Najlepšie spomienky na ostatné MS v Nemecku majú Česi, ktorí v Kolíne získali zlato a rovnako najcennejší kov vybojovali aj o deväť rokov skôr. Na klubovej úrovni je LANXESS Arena domovským stánkom kolínskych „žralokov“. Kölner Haie vyhrali od otvorenia haly dva majstrovské tituly a môžu sa pýšiť jednou z najvyšších návštevností v rámci európskych súťaži. Na zápasy ich chodí povzbudzovať priemerne 12 500 divákov.

Slováci sa presúvajú na tréning. ???????????? #IIHFWorlds #MadeOfHockey (foto: @hockeyslovakia)

Vítame vás pri sledovaní on-line prenosu z prvého zápasu Slovenska na MS v hokeji 2017, ktoré vám sprostredkujeme priamo z nemeckého Kolína nad Rýnom. V úvodnom súboji nastúpia zverenci Zdena Cígera proti Taliansku, ktoré je papierovo najslabším tímom A-skupiny.

Slovensko na posledných troch svetových šampionátoch nepostúpilo do štvrťfinále a na cenný kov čaká už päť rokov. Zdeno Cíger musel riešiť v prípravnom období množstvo problémov so zostavou. Ťažkosti mu spôsobili zranenia, odmietnutia hokejistov z NHL aj viaceré ospravedlnenky. Do Nemecka napokon zobral až deväť nováčikov a najväčší priestor ponúkol hráčom pôsobiacim v českej najvyššej súťaži. Pred štartom majstrovstiev odohrali Slováci osem prípravných duelov, keď si v dvojzápasoch zmerali sily s Dánskom, Švajčiarskom, Fínskom a Nórskom. Začali výborne, keď v Dánsku dvakrát neinkasovali a triumfovali zhodne 2:0. Potom však nasledovali tri domáce porážky. Naši hráči najskôr nestačili na Švajčiarov, ktorým podľahli 1:2 a 0:3 a prehru 0:3 zaknihovali aj proti Fínom. Záver prípravy bol však víťazný. Slovensko vyhralo v odvete nad Fínskom 3:2 a potom zdolalo Nórsko na jeho pôde 3:2 a 3:0.

Káder Slovenska
Prvýkrát v histórii samostatnosti začne Slovensko na MS bez posíl z NHL, ale to neboli jediné komplikácie pre Zdena Cígera a jeho realizačný tím. Hlavný tréner napokon nemohol počítať ani s účasťou Dominika Graňáka, ktorý vzdal boj o účasť na šampionáte z vlastnej iniciatívy. Na poslednú chvíľu vypadol zo zdravotných dôvodov aj Ivan Švarný a do nominácie sa nezmestili dvaja hráči z KHL – Martin Bakoš a Patrik Lušňák. V záverečnom menoslove preto figuruje až štrnásť hokejistov z českej Tipsport extraligy, ktorých dopĺňa štvorica zo slovenskej najvyššej súťaže, rovnaký počet hráčov z KHL, dvaja muži zo švédskej SHL a jeden zástupca fínskej Liigy. V bráne by mal byť jednotkou Július Hudáček, pripravený bude Ján Laco a úloha trojky asi zostane Jaroslavovi Janusovi. Defenzíva bude stáť na debutantovi Michalovi Čajkovskom, skúsenom Michalovi Sersenovi alebo dvojici z pražskej Sparty – Martinovi Gernátovi a Jurajovi Mikušovi. V útoku bude úloha tvorcu hry na pleciach Libora Hudáčka, góly sa čakajú do Michela Miklíka a v dobrej forme sa prezentoval na konci sezóny aj čerstvý český majster Marcel Haščák. Kapitánske céčko dostal Vladimír Dravecký, ktorý bude musieť so svojimi spoluhráčmi vytvoriť najmä dobre fungujúci tím, pretože výrazné individuality svetového formátu v slovenskom výbere chýbajú.

Taliansko sa vracia medzi elitu po dvojročnej pauze. Vlani skončilo na MS prvej divízie skupiny A na druhom mieste, pričom mu stačili na postup tri víťazstvá a dve porážky. Hokejisti z Apeninského polostrova dlhodobo balansujú na hrane najvyššej kategórie a teraz budú opäť veľkým kandidátom na vypadnutie. Výsledky z prípravy to len potvrdzujú. V piatich dueloch ani raz nedokázali vyhrať. Postupne podľahli Rakúsku 0:2 a 5:6 po predĺžení, s Kazachstanom prehrali 1:3, so Slovinskom 1:4 a so Spojenými štátmi 2:5.

Káder Talianska
Taliansky kouč Stefan Mair má na lavičke ako asistentov dvoch Fínov, jedného Kanaďana a jedného krajana. Spolu s nimi urobil definitívnu 25-člennú nomináciu, v ktorej nenájdeme žiadne hviezdne mená. Taliani sa budú spoliehať predovšetkým na kvalitného brankára z fínskej Liigy. Andreas Bernard je stabilnou jednotkou v tíme Ässät Pori a rovnakú úlohu by mal plniť aj v reprezentácii, pretože jeho dvaja konkurenti pôsobia len v Alps Hockey League, ktorá je druhou najvyššou súťažou po nadnárodnej EBEL. V defenzíve je najznámejším mužom Thomas Larkin. Londýnsky rodák má taliansky aj americký pas a momentálne je hráčom nemeckého Alderu Mannheim. Väčšinou sezóny však strávil v Medveščaku Záhreb. Okrem neho sú v obrane muži z EBEL, Alps HL a jeden zástupca druhej švajčiarskej ligy NLB. V útoku tréneri poskladali mix hráčov z EBEL a Alps HL. Dopĺňa ich trojica účinkujúca vo Švajčiarsku, ktorá je vo svojich kluboch využívaná najmä na defenzívne úlohy a jeden hráč z nemeckých nižších súťaží. Najskúsenejšími hráčmi v talianskom výbere sú obranca Armin Helfer, ďalší bek Alexander Egger a útočník s kanadskými koreňmi Giulio Scandella. Iba oni traja majú na svojom konte viac ako dvadsať odohraných zápasov na MS elitnej kategórie
.
História majstrovstiev sveta si pamätá štyri vzájomné duely Slovenska s Talianskom, ktoré vždy dopadli lepšie pre výber spod Tatier. Slovenskí reprezentanti porazili tohto súpera 2:1 v roku 1998, 7:4 v roku 1999 a 6:2 v roku 2000. Na ďalšie meranie síl sme potom čakali do roku 2014, keď vyhralo Slovensko 4:1.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:15.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci sa v úvodnom stretnutí na MS trápili, Talianov zdolali až po predĺžení