Švajčiari zdolali Čechov a posunuli sa pred nich na druhé miesto v skupine

Český útočník Petr Vrána (s číslom 20) sa snaží presadiť pred švajčiarskym brankárom Niklasom Schlegelom. Bráni ho Denis Malgin. (Autor: TASR/AP)
TASR|16. máj 2017 o 16:15

Parížsku B-skupinu vyhrala Kanada, Švajčiari získali o bod menej. Tretích Čechov ešte môžu predstihnúť Fíni.

MS v hokeji 2017 - B-skupina:

PARÍŽ (B-skupina)

Česko - Švajčiarsko 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 35. Červenka (Pastrňák, Šulák) - 2. Praplan (Diaz), 29. Suri (Kukan, Schlumpf), 53. Brunner (Richard, Marti)

Rozhodcovia: KUBUŠ (SR), Linde (Švéd.) - Deďuľa (Biel.), Sormunen (Fín.), vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 4531 divákov

Česko: Mrázek - Šimek, Gudas, Krejčík, Jeřábek, Rutta, Kempný, Kundrátek, Šulák - Voráček, Plekanec, Sobotka - Pastrňák, Kovář, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Zohorna, Hanzl, Horák

Švajčiarsko: Schlegel - Diaz, Marti, Schlumpf, Kukan, Loeffel, Genazzi - Herzog, Ambühl, Malgin - Suri, Haas, Praplan - Bodenmann, Richard, Brunner - Schäppi, Suter, Rüfenacht

PARÍŽ. Švajčiarski reprezentanti zdolali vo svojom záverečnom zápase v parížskej B-skupine na MS v hokeji 2017 vo Francúzsku a Nemecku Česko 3:1.

Cez svojho súpera sa dostali na druhú priečku tabuľky.

B-skupinu vyhrali už v predstihu Kanaďania. Do štvrťfinále spolu s nimi idú aj druhí Švajčiari. O konečnom poradí ďalších postupujúcich Fínska a Česka rozhodne až večerná repríza vlaňajšieho finále Fínska s Kanadou.

Istotu zostupu malo už dávnejšie Slovinsko.

Hokejisti Česka nestačili na Švajčiarsko: fotogaléria

16.5.2017

Hlasy po zápase:

(zdroj IIHF)

Thomas Rüfenacht, útočník Švajčiarska: "Chceli sme ísť do štvrťfinále s dobrým pocitom. Nevedeli sme, ako dopadne zápas Ruska s USA, no chceli sme mať lepšie postavenie. Mali sme šťastie, že sme získali body v každom zápase. Možno to bolo nečakané pre ľudí zvonku, ale ukazuje to charakter nášho tímu."

Michal Řepík, útočník ČR: "Chceli sme vyhrať a skončiť na druhom mieste. Mali sme motiváciu, a keďže sme na majstrovstvách sveta, nechcem prehrávať. No musíme uznať kvality Švajčiarov. Hrali rýchlo a tvrdo. Blokovali veľa striel, takže ich na ich bránku príliš veľa neprešlo a v ich pásme nemali veľké držanie puku."

Online prenos MS v hokeji 2017: Česko - Švajčiarsko

Majstrovstvá sveta Skupina B 2016/2017
16.05.2017 o 16:15
Česko
1:3
(0:1, 1:1, 0:1)
60' minúta
Ukončený
Švajčiarsko
Prehľad
Góly a asistencie: 35. Červenka (Pastrňák, Šulák) – 2. Praplan (Diaz), 29. Suri (Kukan, Schlumpf), 53. Brunner (Richard, Loeffel).
Najlepší hráči

Česko:
Dávid Pastrňák
Švajčiarsko: Niklas Schlegel
Švajčiarsko týmto víťazstvom preskočilo Česko na druhom mieste a práve oni sa dostali za Kanadu. Česi si musia počkať, ako skončí večerný duel a podľa toho sa rozhodne, či budú tretí, alebo štvrtí.
Koniec zápasu.
59:31
importantČesko tlačí, ale Švajčiari sa hádžu do striel. Pokus Šuláka vyrazil Schlegel.
58:56
importantPraplan vo veľkej šanci, prázdnu svätyňu tesne minul.
58:43
importantPetr Mrázek odchádza na striedačku.
58:17
Mrázek už išiel na striedačku, no Pastrňák poslal puk práve tam, takže sa vhadzovalo v strednom pásme.
57:50
Rüfenacht sa ocitol vedľa brány, chcel prihrať pred ňu, ale obrancovia puk k švajčiarskemu hráčovi nepustili.
57:23
Mrázek sa hlási, chcel by ísť na striedačku, ale povolenie ešte nedostal.
56:58
Červenka poslal puk backhandom tesne nad, Schlegel v tejto chvíli ostal bez práce.
56:28
importantReto Suri sa cez dvoch obrancov dostal pred Mrázka, dokonca ho obišiel a mal pred sebou prázdnu bránu. Tú sa mu na prekvapenie trafiť nepodarilo.
55:58
importantPraplan spred brány mieril pod brvno, Mrázek musel využiť svoje rameno, aby puk vytesnil nad priestor troch žrdí.
55:26
Obrancovia českého tímu nahadzovali puk na bránu Švajčiarska, no v podstate ani raz priestor troch žrdí netrafili. Puky sa tam však odrážali veľmi zaujímavo.
54:43
importantPlekanec spoza obrancu dorazil odrazený puk spred bránkoviska, Schlegel dokázal puk zastaviť pred bránkovou čiarou.
54:26
Radko Gudas v útočnom pásme zbúral jedného zo súperov, bol to čistý hit.
53:48
Pastrňák sa dokázal síce na krídle presadiť, ale po prihrávke pred bránu sa puk dostáva na hokejky švajčiarskych hráčov.
53:17
Puk sa po súboji v strednom pásme dostal na striedačku Švajčiarska, hra sa prerušuje.
52:09

52:09
goalŠvajčiarsko dalo gól!

Česko je v poslednej tretine zatiaľ jednoznačne lepšie, lenže Schlegel v tejto časti hry ešte nekapituoval, čo sa už nedá povedať o jeho náprotivkovi. DAMIEN BRUNNER vyslal krásnu strelu z vrchu kruhu, Mrázek s tým ale možno niečo robiť mohol.
Asistencie: Tanner Richard, Romain Loeffel
51:51
importantRüfenacht sa ocitol sám pred Mrázkom, strieľal z prvej po ľade, trafil do brankárovho betónu. Následné zakončenie Sutera končí vo výstroji českého gólmana.
51:30
importantČervenka hľadal Pastrňáka, ktorý mal pred sebou prázdnu časť brány, lenže puk obrancovia zrazili.
50:58
Takmer z toho bola veľká šanca, no Ambuhl nedostal prihrávku spoza brány. Keby to prešlo, skúsený útočník by mohol strieľať z prvej sám spomedzi kruhov.
50:26
importantZohorna vystrelil veľmi nebezpečne z prvej z bodu na vhadzovanie, brankár Schlegel vyráža do rohu ľadovej plochy.
50:00
Začalo sa posledných desať minút riadnej hracej doby. V ich úvode prišiel ofsajd českých hokejistov.
49:35
Praplan dostal puk do útočného pásma, lenže tam o neho za bránou súpera prišiel.
48:57
importantŘepík mohol dorážať v ďalšej veľkej šanci. Podarilo sa mu to, nechal opäť raz vyniknúť Schlegela.
48:37
importantPastrňák sa krásnym spôsobom dostal cez niekoľko hráčov až pred bránkovisko a dokonca zakončil puk tak, že ten prešiel len tesne vedľa brány.
48:02
Nahodenie z rohu pre Mrázka sa zakončiť nepodarilo, na jedného útočníka Švajčiarska tam boli dvaja obrancovia.
47:43
Brankár Schlegel si pokryl žrď, kde prišlo nahodenie a odolal aj dorážkam Voráčka s Plekancom.
47:08
importantNahodenie pred bránu Schlegela hľadalo jedného z českých hráčov, ten sa buď puku nedotkol, ale dobre zakročil švajčiarsky brankár.
46:33
Puk sa po nepresnej prihrávky dostal preč z pásma Švajčiarska, Česko sa ale udržalo v držaní tohto čierneho nezmyslu. Má ho vo vlastnej tretine.
45:54
importantPo peknej prihrávke od mantinelu medzi kruhy prišla rýchla strela smerom k vzdialenejšej žrdi. Mrázek sa rýchlo presunul, puk ale bránu minul.
45:05
Protiútok však prišiel na druhej strane. Loeffel nehľadal spoluhráčov pred bránou, ale strieľal k bližšej žrdi, ktorú si Mrázek pokryl.
44:32
Schäppi našiel spoluhráča na modrej, tomu puk preskočil hokejku a dopredu prešli Česi. Rýchla kontra to nebola.
44:10
Zakázané uvoľnenie Švajčiarska.
43:29
Druhá švajčiarska formácia sa nejaký čas držala v pásme protivníka, nakoniec im súper puk zobral, ale poslal ho len do tretiny, kde má bránu Schlegel.
42:34
Zakázané uvoľnenie Česka.
42:17
Řepík pálil z prvej, brankár Schlegel zasahovať nemusel, pretože jeho rana bola zrazená.
41:42
Česko stratilo puk za bránou súpera, Švajčiari ho dostali do bezpečia tak, že vyhodili cez všetky čiary, ale icing z toho nebude.
40:36
Šimek vystrelil od mantinelu, Schlegel zasiahol aj napriek tomu, že Voráček mu prebehol popred nos.
40:10
Sobotka hneď na úvod zakončil dosť nebezpečne smerom pod brvno, Schlegel si dokázal situáciu postrážiť.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Švajčiari išli v druhej tretine do vedenia už o dva góly, ale Česko dokázalo znížiť, takže do poslednej tretiny sa vstupuje s jednogólovým mankom.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:48
Šimek to spravil dobre, prešiel cez jedného obrancu, no prihrávku pod seba dobrá nebola.
39:12
importantHanzl si krásne posunul puk cez jedného obrancu, otvoril sa mu priestor pred brankárom Scheglom, ale ten dokázal zakročiť a prerušiť hru.
39:01
Začala sa posledná minúta druhej tretiny.
38:36
Schlegel vyrazil strelu od modrej, Česko pokračuje v kombinácii v útočnej tretine.
37:59
Repík hľadal prihrávkou tesne nad ľadom Birnera, ktorému sa otvorila brána, lenže puk trafiť v ťažkej pozícii nedokázal.
37:28
Schäppi po prekročení modrej iba nahodil za bránu. Oba tímy odchádzajú striedať, takže Švajčiarsko sa do útoku nehnalo.
36:33
importantNepresná strela Voráčka dostala do situácie dvoch na jedného, ale zakončenie Rüfenachta vyráža na Mrázek na ochrannú sieť.
35:51
Kontra Švajčiarska sa nepodarila, dopredu preto prešiel Zohorna, no v zakončení zlomil hokejku a Schlegela preto neohrozil.
35:26
Česko po gól pokračuje v aktivite, znova to je Šulák, kto sa dostal k strele, no trafil len obrancu pred sebou.
34:07

34:07
goalČesko dalo gól!

Schlegel najskôr ukázal fantastický zákrok po tom, ako sa musel premiestňovať, ale aj keď zakončenie Šuláka chytil, ROMAN ČERVENKA sa už následne presadil.
Asistencie: Dávid Pastrňák, Libor Šulák
33:33
Praplan so spoluhráčmi dlho držali puk v útočnej tretine, zväčša ale len pri mantineli, takže Mrázka ohroziť nedokázali.
32:44
Sobotka získal puk, prihral na Voráčka, ktorého zrazený pokus mieril mimo a Plekanec sa k dorážke neprepracoval.
31:39
Švajčiari sa znova dostali pred bránu Mrázka, skoro z toho bolo aj zakončenie, lenže dobre zabrali obrancovia českého tímu.
31:15
Po strele Ruttu to už ale mohlo byť lepšie, pretože Kovář skoro zakončoval pred prázdnou bránou. To mu nakoniec nevyšlo.
30:33
Česko zatiaľ túto presilovku nehrá príliš dobre. Švajčiarsku sa darí vyhadzovať puky.
29:52
Vylúčenie v tíme Švajčiarsko (Tanner Richard – 2 min., hákovanie).
29:06
Diaz vypáli z diaľky, tentoraz Petr Mrázek problémy so zákrokom nemal a puk vo svojej výstroji ukryl.
28:36

28:36

RETO SURI vystrelil v podstate od modrej smerom na lapačku Mrázeka, ktorý všetko videl, no puk mu aj tak prešiel veľmi nešťastne do brány.
Asistencie: Dean Kukan, Dominik Schlumpf
27:59
Českí hráči sa v tretine súpera nedostali do ničoho nebezpečného, Švajčiari tak dostali puk k bráne Mrázeka.
27:03
importantPuk sa síce odrazil k Pastrňákovi, ktorý mohol ísť do samostatného nájazdu, lenže dostihol ho Kukan a tak strela mladíka backhandom našla Schlegela.
26:23
importantPastrňák mohol vyrovnať, puk poslal tesne nad bránu a preto sa mladík vo veľkej šanci presadiť nedokázal.
25:47
importantPrečíslenie Švajčiarska gólom neskončilo, pretože po prihrávke Schappiho vystreliť jeden z jeho spoluhráčov tesne vedľa.
25:07
Praplan nahodil puk na Suriho pred bránu spoza nej, hokejkou dobre zahral Mrázek a zabránil hrozbe.
24:32
importantŠvajčiarsko prešlo do veľmi dobrého protiútoku štyroch proti trom. Po prihrávke pred bránu sa dostal k strele Herzog, jeho zakončenie Mrázek vyrazil.
23:20
Kubko Voráček poslal prudkú strelu od modrej, našiel len dobre postaveného Schlegela.
23:04
Puk sa dostáva z hokejok jedného tímu na tie druhého. Momentálne je to trochu rozhárané.
22:19
Švajčiari za vlastnou bránou veľmi rýchlo zastavili akciu súpera, puk však dostali iba do stredného pásma.
21:39
Švajčiarsko až v tejto chvíli trochu upokojili priebeh prostredného dejstva, pretože Česk malo po prestávke naozaj dobrý štart.
20:56
importantDo veľkej šanci sa dostal Šimek. Ten pred bránou ešte hľadal Červenku, ktorý namieril v skvelej pozícii nad.
20:35
Česi operujú od začiatku tretiny v pásme súpera, Švajčiari ich ale výborne držia pri mantineloch.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Jediným strelcom po prvej tretine je útočník Praplan a preto Švajčiarsko vedie 1:0. Jeho pozorná defenzíva zatiaľ Česko takmer k ničomu nepustila.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:46
V závere tretiny ešte ofsajd Zohornu, prechod českého tímu teda do útočného pásma neprešiel.
19:26
Švajčiarsko v plnom počte.
19:01
Začala sa posledná minúta prvej tretiny.
18:52
Česi sa dlho ponúkali, kto bude strieľať. Nakoniec to skúsil Rutta a trafil prvého hráča pred sebou.
18:06
importantPastrňák našiel Plekanca v dobrej streleckej pozícii, útočník Česka vystrelil a Schlegel aj so šťastím dokázal puk vyraziť. Následná strela už presná nebola.
17:36
Švajčiarsko po buly získalo puk a jeden z jeho hráčov ho vyhadzujú cez všetky čiary.
17:26
Vylúčenie v tíme Švajčiarsko (Christian Marti – 2 min., krosček).
16:58
Dlhá prihrávka síce presná nebola, ale jeden z hráčov Švajčiarska puk stihol za bránou prvý. Icing sa síce nepískal, no "Helvéti" nevymysleli nič.
16:14
Praplan sa dostal do tretiny súpera, prihral spoza brány pred ňu, no našiel len hráčov českého výberu.
15:21
Česko v plnom počte.
15:16
Teraz to však Švajčiarsko vykombinovalo dobre a nakoniec prišla aj strela Diaza, trafil len hráča pred sebou.
14:37
Švajčiarsko zatiaľ presilovku nehrá vôbec dobre, puk je častejšie v ich tretine, ako pred českou bránou.
13:53
Loeffel však teraz nahodil dosť nebezpečne. Mrázek videl toho málo, nakoniec zakročil svojim pravým betónom.
13:35
Česi začali oslabenie veľmi dobre, Zohorna vyhodil puk cez všetky čiary.
13:21
Vylúčenie v tíme Česko (Tomáš Plekanec – 2 min., držanie).
12:16
importantDenis Malgin sa dostal do samostatného nájazdu, brankár Petr Mrázek mu zakončenie dokázal vychytať a dostal puk do bezpečia.
11:25
11:13
importantČervenka sa odhodlal vystreliť cez jedného zo svojich strážcov, trafil tyč. Švajčiarsko teraz malo aj šťastie, no bránili dosť dobre.
10:25
V oslabení prešiel dopredu Herzog, mohol ešte prihrať na lepšie postaveného spoluhráča, lenže toho nevidel.
09:58
Kombinácia Česka až k zakončeniu neviedla, Voráček nahodil pred bránkovisko. Odtiaľ puk Švajčiari odpálili.
09:25
Vylúčenie v tíme Švajčiarsko (Romain Loeffel – 2 min., krosček).
09:01
Taner Richard sa po zákroku na Pastrňáka dostal do tretiny súpera, lenže tam okamžite o puk prišiel a dopredu môže ísť znova Česko.
08:09
Diaz veľmi nebezpečne nahodil od modrej, Mrázek takmer nič nevidel, ale aj tak dokázal vyraziť čiernu gumu do rohu ihriska.
07:56
Strela Kundrátka od modrej bola zablokovaná, Schlegel zasahovať nemusel. Puk sa dostal na ochrannú sieť.
07:08
Nepríjemne letiaci puk dostali zadáci Švajčiarsko do relatívneho bezpečia, pretože ešte ho získal Birner, no z dobrej pozície vystreliť nedokázal.
06:33
05:49
Voráček sa po prihrávke spoluhráča ocitol medzi kruhmi s pukom na hokejke, okamžite ho dostúpili Švajčiari a zobrali mu ho.
05:04
importantKundrátek nezachytil puk na útočnej modrej, ten mu dokonca Reto Suri v tretine Česka zobral a dostal sa pred Mrázeka. Toho strelou na bližšiu tyčku neprekonal.
04:23
Vrána bol na konci nepodarenej akcii Česka, puk tak získal Ambuhl a vyváža ho smerom dopredu.
03:40
Okamžite po vyhranom buly vypálil od modrej jeden z českých zadákov. Jeho rana bola zrazená na ochrannú sieť.
03:37
02:42
Voráček bol na konci peknej akcie svojho tímu, puk sa mu za brankára Schlegela dostať nepodarilo.
02:10
importantPuk sa nejako divne odrazil od mantinelu pred bránu Česka, kde Suter aj dokázal prekonať Mrázeka, lenže priestor troch žrdí tesne minul.
01:42

01:42

Najproduktívnejší hráč "Helvétov" bol na koniec akcie svojho tímu, keď sa mu podarilo doraziť vyrazený puk od Mrázeka do siete.
Asistencia: Raphael Diaz
01:22
Mrázek si pripísal prvý zákrok, s nahodením obrancu Švajčiarska od modrej problém nemal.
00:33
Šimek pálil z prvej z vrucholu kruhu na vhadzovanie, bránu brankára Schlegela trafiť nedokázal.
00:24
Česko sa po buly usadilo v pásme súpera, kde sa snaží kombinovať, no všetko je to len v okolí mantinelov.
00:01
Stretnutie sa práve začalo.
Úvodné zostavy:

Česko: Mrázek (Francouz) – Gudas, R. Šimek, Jeřábek, J. Krejčík, Kempný, Rutta, Šulák, Kundrátek – Plekanec (A), Sobotka, Voráček (C) – Červenka, Jan Kovář (A), Pastrňák – Birner, P. Vrána, Řepík – Horák, R. Hanzl, T. Zohorna.

Švajčiarsko: Schlegel (Genoni) – Diaz (C), Marti, Schlumpf, Kukan, Loeffel, Genazzi – Ambühl (A), Herzog, Malgin – Praplan, Suri, Haas – Bodenmann, Richard, Brunner – Rüfenacht, Schäppi (A), Suter..
Česko

Česká republika má postup do štvrťfinále šampionátu istý, otázne však je, že z koľkého miesta. Momentálne sú naši západní susedia druhí, lenže v prípade prehry v tomto zápase a výhry Fínska nad Kanadou, môžu klesnúť až na štvrtú pozíciu. Ak by dnes zvíťazili, boli by druhí bez ohľadu na ostávajúci zápas.

Česi vstúpili do turnaja svojou zatiaľ jedinou prehrou, keď nestačili na Kanadu a prehrali 1:4. Potom sa ale už iba vyhrávalo.

Najskôr prišla jednoznačná výhra nad Bieloruskom 6:1, potom zisk dvoch bodov proti Fínom v nájazdoch a aj Nórom v predĺžení.

Následne Česko zdolalo Slovinsko 5:1 a naposledy domáce Francúzsko 5:2.

Najviac bodov nazbieral útočník Klotenu Vincent Praplan a síce šesť (3+3).

Švajčiarsko

"Helvéti" síce proti zostupujúcemu Slovinsku na úvod získali "iba" dva body, potom zdolali Nórsko 3:0, ale podľahli domácemu Francúzsku po nájazdoch.

Výhra 3:0 s Bieloruskom dala na nevydarený zápas zabudnúť a Švajčiarsku sa ešte lepšie dýchalo po senzačnej výhre 3:2 po predĺžení nad favorizovanou Kanadou.

Naposledy stačilo získať krajine spod Álp bod s Fínskom a účasť vo vyraďovačke je isté.

Otázne ostáva, z koľkého miesta Švajčiarsko postúpi. Môže to byť druhé, aktuálne tretie, ale aj štvrté.

Kanadskému bodovaniu kraľuje trojica Horák, Voráček a Pastrňák.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:15.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Švajčiari zdolali Čechov a posunuli sa pred nich na druhé miesto v skupine